Sekiz haftalık pilates egzersizlerinin orta yaş sedanter bayanların bazı kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkileri
The effects of 8 weeks pilates exercises on some cardiovascular risk factors of middle aged sedentary women
  1. Tez No: 225753
  2. Yazar: ERKAL ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, 8 haftalık pilates egzersiz programının orta yaşlı sedanter bayanlarda, bazı kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştırDeneklerin yaş ortalamaları kontrol grubu (n=10) 41,2+8,676, deney grubu (n=10) 38,5+3,894 yıldır. Bu çalışma, özel bir beslenme programı uygulamayan, herhangi bir sağlık problemi olmayan ve düzenli bir egzersiz programına katılmayan 20 sedanter bayana uygulanmıştır. Çalışma süresince farklı bir egzersiz programına katılmamaları konusunda uyarılmışlardır. 8 hafta boyunca aynı uygulatıcı tarafından deney grubuna haftada 3 gün 45 dakika süre ile pilates mat-work egzersiz programı uygulanmış, kontrol grubu ise bu süre içinde herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmamıştır. Egzersiz şiddeti %40-60 olarak karvonen yöntemi ile belirlenmiştir. Tüm deneklerin pilates programı öncesi ve sonrası, vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, kan basıncı, bel kalça oranı, vücut kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ ağırlığı, yağsız vücut ağırlığı ve kan lipid ölçümleri alınarak, çalışma sonunda grupların kendi içlerindeki ön ve son test değerleri karşılaştırılmıştırTüm verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to asses the effect of 8 weeks regular pilates mat-work exercises program on some cardiovasculer risk factors of middle aged sedentary womenThe total of 20 healthy middle aged sedentary women were voluntarily participated in to this study. Subjects were divided in to two groups as experiment (n:10) and control (n:10). The avarage age of subjects in control group and experiment group were 41,2+8,67 and 38,5+3,89 years respectively. Subjects in exercise group performed three exercise sessions per week and each session lasted 45 minutes during 8 weeks by the same trainer. The intensity of exercise was %40-60 determined by Carvonen Method.