Bir inşaat şirketinde meydana gelen iş kazalarının incelenmesi
Analyse of accidents happened in construction company
  1. Tez No: 225754
  2. Yazar: ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ekonomik olarak çok büyük ölçekli lokomotif olarak nitelenebilecek sektörlerden biri olan inşaat sektörü, gerek çalışma şartları gerekse, çalışan insan profili açılarından ele alındığında çalışma ortamının çok riskli olduğu sektörlerden biridir. Çalışma esnasında maruz kalınan bu riskler karşısında gerek işverenin tedbirsizliği gerekse çalışan bilinçsizliği ve tedbirsizliği karşısında iş kazaları meydana gelmektedir. Meydana gelen iş kazaları neticesinde geçici yaralanmalar, kalıcı yaralanmalar ve ölümler meydana gelmektedir. Kazaların neticesinde insan hayatına gelen zarar dışında her kazanın olumsuz yönde bir ekonomik değeri ortaya çıkmaktadır. Bu negatif ekonomi kaza geçiren kişiden başlayarak, çalışılan firma ve nihayetinde ülke ekonomisine büyük zararları olmaktadır. Her ülke iş kazalarını önlemek için hukuk düzeni içersinde yasal zorunluluklar geliştirmiş ve karşılıklı olarak çalışan ve işveren kesimine ayrı ayrı yükümlülükler yüklemiştir. Bu kuralların modernliği ve uygulamaları, denetimi ülkelerin gelişmişlik ve ekonomik seviyesine göre şekillenmektedir. Bütün dünyada ve ülkemizde insan hayatını korumak ve ekonomik kayıpları önlemek için iş kazalarının önlenmesi için yoğun bir çaba harcanmaktadır. Yasal düzenlemelerin yanında bilimsen araştırmalar ve çalışmalar yol gösterici olmaktadır.Bu çalışmada inşaat sektöründe meydana gelen kazaların istatistiksel olarak incelenmesi amacı ile inşaat sektöründe ciro değerleri ile büyük ölçekli sayılan, iş güvenliği uygulamalarının üst seviyede uygulandığı bir inşaat şirketinin 6 adet üst yapı şantiyesinde 2 yıl içinde meydana gelen 93 iş kazası incelenmiştir.Yapılan çalışma neticesinde inşaat sektöründe yüksekten düşmelerin daha çok meydana geldiği ve yüksekten düşme sonucu oluşan kaza yaralanmalarının sektör içindeki en riskli kaza tipi olduğu görülmektedir. Bu kaza tipi sonucunda genellikle kafa yaralanmalarının olduğu görülmektedir. Kaza geçiren kişilerin eğitim seviyelerinin çok düşük olduğu belirlenmiştir. İnşaat sektörünün mevsimsel olarak hızlandığı ve doğal olarak çalışan sayısının arttığı dönemlerde kaza sayılarının artış gösterdiği yapılan çalışmada gözlemlenmiştir. Çalışma saatlerine göre kazaların daha çok günün sabah zaman diliminde ve paydos saatlerinde yakın saatlerde olduğu görülmüştür. Kazaların günlere göre dağılımına bakıldığında da kazaların haftanın günlerine genellikle eşit olarak dağıldığı görülmüş ancak Pazar günleri en fazla kaza olan gün olması, çalışanlar açısından konsantrasyon, işveren açısından da tedbir ve kontrol mekanizmalarının yetersizliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction industry is a large scale motivating factor amongst other industries despite of its heavy and risky working environments and its staff and labour profiles. Accidents and incidents occur in this working environment due to either Employer?s negligence or Employee?s negligence and their lack of training. These accidents and incidents cause temporary injuries, permanent injuries and disabilities and even fatalities on employees. All accidents/incidents as well as causing harm to injured persons also initiates huge financial downside to the industry. This downside affect not only damages injured persons? life, costs Employer and in larger schemes costs Country?s financial wellbeing.All modern countries have developed series of legal actions and responsibilities for both employers and employees in their Law system. Applicability of these legal actions depends on those countries? financial and social wealth. Endless efforts are taken in our country as well as all around the world to prevent accidents and accident caused financial affects.All scientific research activities contribute legal arrangements and both shade a light on presentation of accidents.In this report, one of the leading Construction Company?s 93 accidents have been analyzed which those occurred in last 2 years time in order to reach a statistical conclusion.Research has shown that most of the accidents are fall related and these accidents are the most harmful to human health. Again most of the fall related accidents caused head injuries. All those who are injured had limited educational background. It has also been observed that the construction industry enlarges during summer and spring seasons and the accidents are more frequent in these periods. Majority of the accidents had occurred either in early mornings or near to breaks.A quick glance to percentage dispersion of accidents per week day has shown that almost all the weekdays have had similar rates except Sundays. This has proven that from the employees? perspective lack of concentration from Employer?s perspective lack of presentation and supervision.