Cynara scolymus L.'un fitoterapideki kullanımı üzerine araştırmalar
Investigation of Cynara scolymus L. in phytotherapy
  1. Tez No: 225755
  2. Yazar: AYLİN ATABEK KATIRCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cynara scolymus L. (Asteraceae), Enginar, dünyada ve ülkemizde özellikle karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, aktarlardan temin edilen enginar yaprak ve preparat örneklerinin Avrupa Farmakopesi kriterlerine uygun olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Yaprak örnekleri için mikroskobik, makrokobik, kurutmada kayıp, total kül miktarı ve İTK analizleri yapılmıştır. Preparatlarda ise İTK ile klorojenik asit ve luteolin-7-glikozit analizi yapılmıştır. Sonuç olarak bazı preparatların ruhsatsız olarak satıldığı, yaprak örneklerin bir kısmının ise Avrupa Farmakopesi standartlarına uymadığı tespit edilmiştir.Tez bulgularımız, halk arasında tedavi amacıyla kullanılan enginar yapraklarının standardize edilmesi ve preparatlarının ilgili otoritelerce daha dikkatli kontrol edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cynara scolymus L. (Asteraceae), artichoke, has been used in folk medicine in world and our country, to treat liver diseases. In this study, artichoke leaf samples (6) and preparations (5) are sold through aktar shops. And macroscobic and microscobic examinations, total ash, loss on drying, TLC profile of artichoke leaf samples were investigated according to European Pharmacopeia. On the other hand, chlorogenic acid and luteolin-7-glucoside contents of artichoke preparations were determined by TLC. As a result, some of the preparations sold in aktar shops are unlicenced and additionally, some artichoke leaf samples are not up to European Pharmacopeia standards.Findings of the thesis indicated that artichoke leaves used in the treatment of liver diseases in folk medicine must be standardized and the artichoke preparations should be controlled more carefully at the stage of licencing by the correspondent authorities.