Karaciğer sıcak iskemi/reperfüzyon hasarında iloprost (ZK 36374) ve nordihidroguaretik asitin etkisi
- Tez No: 22579
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada sıçan karaciğerinde iskemi-reperfüzyon hasan modelinde prostasiklin ana- loğu iloprost ve lipoksigenaz inhibitörü NDGA'nın etkileri araştırıldı. Karaciğerin median ve sol loplarına ait portal venöz ve hepatik arteriel akım 60 dakika süre ile mikrovasküler klemp yardımıyla kesildi. İloprost grubuna (15 tane) iskemi öncesi 25İg/kg iloprost ÎV, NDGA gru buna (15 tane) reperfüzyon öncesi 5. dakikada lOg/kg NDGA İV ve ilo+NDGA grubuna (15 tane) iskemi öncesi 25 g/kg iloprost, reperfüzyon öncesi 5. dakikada 10g/kg NDGA İV, kont rol grubuna (15 tane) aynı zamanlarda İV izotonik NaCl verildi. 6. dakika, 2. saat, 2. gün ve 7.gün SGOT, SGPT, LDH ve alkalen fosfataz değerleri ölçüldü. Dokuda. MDA, GSH, ve LTC4 düzeyleri için 6. dakika ve 2. günlerde doku örnekleri alındı. Ayrıca ışık mikroskobunda histopatolojik inceleme yapıldı. İlo, NDGA ve ilo+NDGA gruplarında kontrol grubuna göre 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of iloprost (ZK 36374) and nordihydroqauiretic acid (NDGA) on warm ischemia and reperfusion injury in rat liver were investigated. The portal and hepatic arterial flow to the left and median lobe of the liver was interrupted selectively for one hour. Rats were given isotonic saline (n:15, control group), Iloprost 25|/kg iv (n:15, ilo group) just before warm ischemia or NDGA lQg/kg iv (n:15, NDGA group) 5 minutes before reperfusion or the same drugs were given together (n:15, ilo+NDGA group). AST, ALT, LDH and alkalen phosphatase values were determined prior to ischemia and 6 minutes, 2 hours, 2 days and 7 days after reperfusion. Tissue malonedialdehyde (MDA), gluthathione (GSH) and leukotriene C4 levels were determined 6 minutes and 2 days after ischemia/reperfusion injury. Histopat hologic examination of the liver was carried out under the light microscope.