Streptozosin ile indüklenmiş diyabetik ratlarda lidokainin hepatik iskemi reperfüzyon hasarına koruyucu etkisi
Protective effect of lidocaine on hepatic ischemia reperfusion injury in streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 819154
  2. Yazar: DİLARA AKÇAL ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karaciğer, oksidatif ve detoksifiye edici süreçlerin yanı sıra serbest radikal reaksiyonların ana organıdır. Karaciğer IRH, karaciğer cerrahisi ve transplantasyonu yapılan hastalarda morbidite ve mortalitenin ana nedenidir. İskemi reperfüzyon hasarı, Kupffer hücrelerini reaktif oksijen türleri (ROS), proinflamatuar sitokinler ve kemokinler üretmek için aktive eder, bu sayede nötrofillerin aktivasyonu ile karakterize edilen bir inflamatuar yanıtı ortaya çıkarır ve lökosit infiltrasyonu, oksidatif stres, inflamasyon, trombosit aktivasyonu, nitrik oksit salınımı ve apoptozis gibi çeşitli patolojik durumları teşvik eder. Lidokainin nötrofil aktivitelerini inhibe ederek karaciğerdeki sıcak IRH'ı azaltabildiği gösterilmiştir. Ayrıca, lidokainin anti-inflamatuar özelliği yapılan pek çok çalışmada gösterilmiştir. Diyabetes Mellitus'un varlığı, enfeksiyonlardan, kardiyovasküler hastalıklardan, inmeden, kronik böbrek hastalığından, kronik karaciğer hastalığından ve kanserden kaynaklanan artmış mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamız, streptozosin ile indüklenmiş diyabetik ratlarda lidokainin hepatik iskemi reperfüzyon hasarına ve kan şekeri regülasyonuna koruyucu etkisini araştırmıştır. Yaptığımız çalışma, lidokainin karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında anti-inflamatuar etkileri nedeniyle olumlu sonuçlar gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, diyabetli ratlarda kan şekeri regülasyonunda pozitif etkiler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
DIABETIC RATS The liver is the main organ for oxidative and detoxification processes, as well as the site of free radical reactions. Liver ischemia-reperfusion injury (IRI) is a major cause of morbidity and mortality in patients undergoing liver surgery and transplantation. Ischemia-reperfusion injury activates Kupffer cells to produce reactive oxygen species (ROS), proinflammatory cytokines, and chemokines, leading to an inflammatory response characterized by the activation of neutrophils and promoting leukocyte infiltration, oxidative stress, inflammation, platelet activation, nitric oxide release, and apoptosis. Lidocaine has been shown to reduce liver IRI by inhibiting neutrophil activity. Additionally, lidocaine's anti-inflammatory properties have been demonstrated in numerous studies. The presence of DM is associated with increased mortality from infections, cardiovascular diseases, stroke, chronic kidney disease, chronic liver disease, and cancer. Our study investigated the protective effects of lidocaine on hepatic IRI and blood glucose regulation in streptozotocin-induced diabetic rats. Our findings demonstrate the beneficial effects of lidocaine in reducing liver ischemia-reperfusion injury due to its anti-inflammatory properties. Additionally, lidocaine showed positive effects on blood glucose regulation in diabetic rats.