Sivas yöresindeki insan ve sığırlarda babesiosis yaygınlığının IFAT yöntemiyle belirlenmesi
The determine of revalence of babesiosis in human and cattle by using IFA Test
- Tez No: 225799
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda, Sivas bölgesinde Mart-Haziran 2008 tarihleri arasında sığırlarda ve insanlarda Babesia spp seroprevalansının ortaya konması amaçlanmıştır. Toplam 240 sığır, 150 insan serumu toplanmıştır. Serum örnekleri sığırlar için Babesia bigemina ve Babesia bovis yönünden Indirekt Flouresan Antikor (IFA) testiyle çalışılmıştır. Ayrıca sığırlardan ince yayma kan preperatları hazırlanarak mikroskopta Babesia spp. yönünden değerlendirilmiştir. Çalışmanın bir diğer amacı da Sivas bölgesinde, serum örneği alınan sığırları infeste eden kene türlerini saptamaktır.İnce yayma kan preparatlarının mikroskobik incelemelerinde 14 (%5.83) Babesia spp. ye rastlanmıştır. Bu sığırların Babesia bigemina ve Babesia bovis ile infekte olduğu da belirlenmiştir. IFAT yöntemiyle 240 sığır kan örneğinin 32 sinde (%13.3) Babesia bovis ve 120 sığır kan örneğinin 45 inde (%37.5) Babesia bigemina'ya karşı IgG antikorları saptanmıştır. Yine IFAT yöntemiyle kene ısırma hikayesi olan 150 insan serumunda Babesia bovis'e karşı %5.33oranında IgG antikorları saptanmıştırMart-Haziran 2008 tarihlerinde Sivas'da 25 farklı köyde ahırlarda bulunan 240 sığırın tamamının infeste olduğu saptanmıştır. Sığırlardan toplam 637 kene toplanmış olup, bunların dağılımı ve yüzdeleri şöyledir: Hyalomma spp 378(%59.4), Rhipicephalus spp 169(%26.5), Boophilus spp 79(%12.4), Haemaphysalis spp 10(%1.5), Dermacentor spp 1(%0.1).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in cattle and in human in Sivas region between March-June 2008 to determine the seroprevelance of Babesia spp. Serum samples were collected from a total of 240 cattle and 150 human in Sivas region. Serum antibodies against Babesia bigemina, Babesia bovis for cattle, Babesia bovis for human were investigated by Indirect Fluorescence Assay (IFA). In addition, blood smears were prepared and examined for cattle, under microscope. The another purpose of this study was to establish tick infestation in cattle in the Sivas region.In the microscopic examination of blood smears, Babesia spp. were observed in 14 (5.83%) cattle in Sivas region. These cattles also had antibody reaction to Babesia bigemina or Babesia bovis.Anti-Babesia IgG antibodies were detected in 32 (13.3%), of 240 cattle against Babesia bovis and in 45 (37.5%), of 120 cattle against Babesia bigemina in Sivas region. Also, anti-Babesia antibodies were detected in 8 ( 5.33) of 150 human against Babesia bovis. Two hundred and fourty cattle in 25 localities were examined during the period March-June 2008, all of them were infested by ticks.A total of 637 ticks consisting of 378 (59.4%) Hyalomma spp., 169 (26.5%) Rhipicephalus spp., 79 (12.4%) Boophiylus spp., 10 (1.5%) Haemophysolis spp., 1 (0.1%) Dermacentor spp. were collected.