Zoledronik asit uygulamasının hızlı genişletme sonrasında rat sagital suturundaki kemik oluşumuna ve relaps üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of systemically applied zoledronic acid on osteoblastic bone formation and relapse at rat sagittal suture after expansion
  1. Tez No: 225800
  2. Yazar: FIRAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BABACAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hızlı üst çene genişletmesi iskeletsel transversal yön anomalilerinden olan üst çene darlığının tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Hızlı çene genişletme sonrası elde edilen değişikliklerin kalıcı olabilmesi için pekiştirme yapılmasına ihtiyaç vardır. Pekiştirme tedavisinin kısa sürmesi dental ve/veya iskeletsel nükslerle sonuçlanabilmektedir.Çalışmamızın amacı sistemik olarak uygulanan zoledronik asitin ekspansiyon sonrasında rat sagittal suturundaki kemik formasyonu ve relaps üzerine olan etkilerini radyolojik, histolojik ve immünohistokimyasal olarak araştırmaktır.Çalışmamızda 36 adet Wistar ratı kullanılmıştır. 12'şerli 3 grup oluşturulduktan sonra ilk gruba ekspansiyon işlemi sonrasında subkütan olarak serum fizyolojik solüsyonu enjekte edilmiştir. Retansiyon apareyi takıldıktan sonra denekler 14 günlük retansiyon döneminde bekletilmişlerdir. İkinci grupta da aynı prosedürler uygulanmış fakat retansiyon periyodu olarak 7 gün beklenmiştir. Üçüncü grupta ekspansiyon işlemi sonrasında 0,1 mg zoledronik asit serum fizyolojik ile dilüe edilerek deneklere subkütan olarak enjekte edilmiş ve 7 günlük retansiyon periyodu uygulanmıştır. Retansiyon periyodu sonrasında her gruptan 6 fare histolojik değerlendirme için sakrifiye edilmiş, geri kalan 6 fare de relapsın değerlendirmesi amacı ile yedi gün daha takip edilmiştir. Sagittal suturda açılan delikler arası mesafeler başlangıçta (T1), ekspansiyon periyodunun sonunda (T2), retansiyon periyodundan sonra (T3) ve relaps periyodu sonunda (T4) olmak üzere bilgisayarlı tomografi cihazı ile ölçülmüştür.Retansiyon dönemi sonrasında elde edilen histolojik ve radyolojik bulgulara göre zoledronik asit kemik yapımını stimüle ederek ekspansiyon bölgesinde daha hızlı kemik oluşumu sağlamıştır. Relaps oranlarını karşılaştırdığımızda en az relaps zoledronik asit grubunda görülmüştür.Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre ekspansiyon sonrası sistemik zoledronik asit uygulaması ile retansiyon süresinin kısaltılabileceği ve oluşabilecek relapsın azaltılmasının sağlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In treatment of maxillary transversal deficiency cases, one of the options is expansion of the narrow maxilla. After expansion, retention is needed to maintain the achieved results. If the retention phase continues for a sheet time, dental and/or skeletal relapses may occurThe aim of this study was to investigate the effects of systemically applied zoledronic acid on osteoblastic bone formation and relapse at rat sagittal suture after expansionFor this experiment, 36 wistar rats were used. 3 groups were composed by allocating the rats in twelves. In the first group saline solution was given subcutanously after expansion and the retention period lasted for 14 days. In the second group, saline solution was given subcutanously as same as the first group, but the retention period lasted for 7 days. In the third group, 0.1mg zoledronic acid diluated with saline solution and was given subcutaneosly after expansion and the retention period lasted for 7 days. Computed tomography measurements were taken in the beginning (T1), after expansion period (T2), after retention period (T3), and after relaps period (T4). After retention period, 6 rats from each group were sacrified for histological assesment and 6 rats were remained for observating the relaps periodAccording to the histological and radiological findings, zoledronic acid stimulated bone formation. When we compared the relapse ratios, minimum relapse was observed in the zoledronic acid groupAs a result of our study, by applying zoledronic acid after expansion, the retention period can be shortened and relaps can be reduced.