Çeşitli klinik örneklerden üretilen gram negatif bakterilerde metallo-beta-laktamaz varlığının araştırılması
Investigation of metallo-beta-lactamase being in gram negative bacteria produced from various clinical specimens
- Tez No: 225813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. YASEMİN ÖZTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Metallo-Beta-Laktamaz (MBL) üreten gram negatif bakteriler dünyanın her yerinde gittikçe artan oranlarda izole edilmektedir. Bu suşlar içinde karbapenemlere duyarlı MBL taşıyan Enterobacteriaceae ailesinden bakteriler bulunduğu bildirilmektedir.Bu çalışmada; Cumhuriyet Üniversite Hastane'sinde Mart-Mayıs 2007 tarihleri arasında çeşitli kliniklerde yatan hastalardan üretilen 135 gram negatif bakteride MBL varlığı kombine disk yöntemi ile, antibiyotiklere duyarlılık durumları Clinical and Laboratory Standards Institude'nin (CLSI) önerileri doğrultusunda disk difüzyon yöntemi ile araştırıldı. Ayrıca bakterilerde genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) bulunma sıklığı çift disk sinerji testi ile, indüklenebilir beta-laktamaz (İBL) bulunma sıklığı disk indüksiyon testi ile araştırıldı.Çalışma sonunda 135 suşun hiçbirinde MBL bulunamadı. GSBL sıklığı Escherichia coli'de %28, Klebsiella spp. ve Enterobacter spp.'de %25, Serratia marcescens'te %50 oranında saptandı. 20 adet Pseudomonas aeruginosa suşunun 10'unda (%50) İBL aktivitesi saptandı.
Özet (Çeviri)
Metallo-Beta-Lactamase (MBL) producing gram negative bacteria have been increasingly isolated all over the world. Carbapenem-susceptible MBL carrying bacteria from Enterobacteriaceae family have been informed in this strains.In this study, in 135 gram negative bacteria isolated from various clinical patients are investigated MBL being with combined-disk method, antibiotic susceptibility with disc diffusion method according to suggestions of Clinical and Laboratory Standards Institude (CLSI) between March and May 2007 in Cumhuriyet University Hospital. Additionally, the frequency being of extended spectrum beta-lactamase (ESBL) was investigated with double disc synergy test, the frequency being of induced beta-lactamase (IBL) was also investigated with disc induction test in bacteria.The end of study there weren?t any MBL activity inside of 135 strains. The frequency ESBL was 28% in Escherichia coli strains, 25% in Klebsiella spp and Enterobacter spp. strains, 50% in Serratia marcescens strains. IBL activity was detected in 10 of 20 (50%) Pseudomonas aeruginosa isolates.