Kadın sağlık çalışanlarının serviks kanseri risk faktörleri ve pap smear konusundaki bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi.
Determining the knowledge and practise of female health workers about risk factors of cervix carcinoma and pap smear test.
  1. Tez No: 225820
  2. Yazar: MELEK DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE BEKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma KSÇ'nın serviks kanseri risk faktörleri ve pap smear teste yönelik bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini EÜTF'nde çalışan KSÇ oluşturmuştur. Bunlar; doktor, hemşire/ebe, eczacı, fizyoterapist, biyolog, diyetisyen, teknisyen toplam 1152 kişidir. Evrenin tümü örnekleme alınmıştır. 950 KSÇ'na ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel tanıtıcı bilgilerini, pelvik ve pap smear test yaptırma durumlarını ve serviks kanseri hakkında bilgi verme durumlarını içeren form I ve serviks kanseri risk faktörleri, pap smear ve HPV bilgilerini içeren form II den oluşmaktadır. Veriler spss 13.0 programında frekans dağılımı, khi-kare testi, varyans analizi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Elde edilen bulgulara göre; KSÇ'nın %64,2'sinin 25-34 yaş grubunda, %29,9'unun lisans mezunu, %52,6'sının hemşire/ebe, %54,6'sının evli, %51,7'sinin hiç pelvik muayene yaptırmadığı ve %80.5'inin hiç pap smear test yaptırmadığı belirlenmiştir. KSÇ'nın yaş, eğitim, meslek ve medeni durumlarına göre pelvik muayene yaptırma, pap smear test yaptırma, servikal kanser konusunda bireylere bilgi verme durumları (form I) ile; eğitim, meslek ve çalıştıkları bölüme göre KSÇ'nın serviks kanseri risk faktörleri, pap smear ve HPV bilgi formundan (Form II) aldıkları toplam bilgi puanları arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this descriptive study we aimed to determine the knowledge and practise of female health workers about risk factors of cervix carcinoma and pap smear test.The research was performed on 1152 female health personnels working at Erciyes University Medical Center consisting of doctors, nurses/birth, pharmacists, physiotherapists, biologists, dieticians, technicians and medical documentatiom officers. All female health personnels of universıty medical center were taken into sampling. Our study 950 health workers were taken into survey. Data were collected by using a questionnary composed of two sets of questions. Form I personal information, experience of pelvic examination and pap smear and status of giving information about cervix carcinoma. Form II level of knowledge about risk factors of cervix carcinoma, pap smear and HPV. Computer analyses of data were performed by SSPS 13.0 software using distrubition of frequencies, chi square test, warriance analyses, and unpaired T test.According to data collected %64.2 of female health workers at 24-34 ages and 29.9 % were graduates of at least 4 year univesity, 52.6% were nurses, 54.6% were married.