Klinik hemşirelerinin görev ve rollerine ilişkin düşüncelerinin belirlenmesi
Determination of thougt of clinical nurses regarding their roles and duties
- Tez No: 225828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan klinik hemşirelerinin görev ve rollerine ilişkin düşüncelerinin belirlenmesi amacı ile 125 klinik hemşiresi ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma da veriler, literatür ışığında araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu kullanılarak elde edilmiştir. Veriler SPSS programı ile değerlendirilmiş sayı ve yüzde olarak tartışılmıştır. Soru formunun Cronbach Alpha katsayısı 0.93 olarak bulunmuştur.Araştırmaya katılan hemşirelerin %40.0'ının 25-27 yaşları arasında, %95.2'sinin kadın, %56.0'sının bekar, %70.4'ünün lisans mezunu olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin %33.6'sının 1-3 yıl arasında çalışma deneyiminin olduğu, %45.6'sının 16.00-08.00 saatleri arasında çalıştığı belirlenmiştir.Hemşirelerin %91.2'sinin bakım planı yazamadığı, %73.6'sının eğitim planı hazırlayamadığı, %69.6'sının planlı eğitim veremediği, %59.2'sinin hastanın cinsellik örüntüsünü değerlendiremediği ve %48.0'inin buna uygun bakım veremediği, %46.4'ünün hastanın stresle baş etme gücünü geliştiremediği ve taburculuk planı hazırlayamadığı, %44.8'inin bakımla ilgili toplantılara katılamadığı, %28.0'inin hekim vizitlerine katılamadığı ve mesleki konularda kendini geliştiremediği saptanmıştır. Çalışmada hemşirelerin psiko-sosyal bakıma yönelik aktiviteleri yerine getirme oranları fiziksel bakım aktivitelerine göre daha düşük bulunmuştur.Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, kurumun ve personelin ihtiyaçlarına yönelik olarak oryantasyon programlarına tüm hemşirelerin katılımının sağlanması, hemşirelerin görev olarak görmesine rağmen yapamadıklarını belirttikleri aktivitelerin nedenlerinin başka çalışmalarla araştırılması, öncelikle hemşirelerin olmak üzere tüm personelin görev tanımlarının yapılması, hemşire sayısının yeterli hale getirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out with 125 clinical nurses, working in the Cumhuriyet University Research Hospital. The aim of this study was to determine the thought of clinical nurses about their duties and roles.Data were obtained using a question form, developed by the researcher?s herself, in the light of relevant literature. Results were evaluated by means of SPSS program and discussed by numbers and percentage. Cronbach Alpha coefficient was determined as 0.93.It was determined that 40.0% of the nurses who participated in the research were between 25-27 years old, 95.2% were women, 56.0% were single, 70.4% graduates of university, 33.6% have working experiences between one to three years, and 45.6% working between the hours 16:00-08:00.Although nurses see as their duties; 91.2% couldn't have written care plan, 73.6% couldn't have prepared education program, 69.6% couldn't have given planned education, 59.2% couldn't have evaluated sexuality, according to this 48% couldn't have given appropriate care, 46.4% couldn't have helped to patient's development for dealing with stress, 46.4% couldn?t have prepared discharge plan from hospital, 44.8% couldn't have participated meetings concerned about patient care, 28.0% couldn't have participated doctor's visits, 28.0% couldn't have improved themselves in professional topics. It is found that, nursing activities about psycho-social care is less than activities about physical care.In the direction of findings from the study, it is recommended that participation of all nurses to orientation programs should be provided according to the necessities of individual and management of hospital, reasons of activities which nurses couldn?t make although they see as their duties, should be researched with other studies, job descriptions should be made for all personel (especially nurses), number of nurses shoud be withdrawn adequate numbers.