Esansiyel hiperhidrozlu hastaların plazma ve eritrositlerinde eser elementler, kalsiyum ve magnezyum düzeylerinin değerlendirilmesi
Plasma and erythrocyte levels of trace elements, calcium and magnesium in essential hyperhidrosis
- Tez No: 225854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Esansiyel hiperhidroz avuç içi, ayak tabanı, aksilla ve kraniyofasiyal bölgede aşırı terleme şeklinde görülen bir hastalıktır. Psikososyal morbiditeye yol açtığı için ayrıca bir önem taşıyan bu hastalığın etyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamıştır. Yapılan çalışmalarla patogenezde oksidatif stresin rol oynayabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada; esansiyel hiperhidrozli hastalarda oksidatif stresde önemli rolleri olan eser elementler Se, Zn, Cu, Fe ve Mn'nin ayrıca membran fizyolojisinde önemli rolleri olan Ca ve Mg düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya katılan esansiyel hiperhidrozlu hasta grubundan ve kontrol grubundan alınan kan örnekleri plazma ve eritrositlerine ayrılarak biyoelement düzeyleri ICP-OES cihazında ölçüldüEsansiyel hiperhidrozlu hastaların eritrositlerinde Se, Fe, Cu, Zn, Ca ve Mg düzeyleri yüksek olduğu tespit edildi. Esansiyel hiperhidrozlu hastaların plazmalarında ise Cu, Ca ve Mg düzeyleri düşük bulunurken Se, Fe ve Zn düzeylerinde anlamlı farklılık tespit edilmedi.Eritrositlerdeki Cu ve Fe düzeylerindeki yüksekliğin artmış hücre içi oksidatif stresde rol oynayabileceği, Se ve Zn düzeylerindeki artışın ise artmış oksidatif strese sekonder olabileceği düşünülmüştür. Ca ve Mg'nin hücre dışı konsantrasyonlarının düşük olmasının ekrin ter bezlerinde membran uyarılabilirliğini arttırarak ya da otonom sinir sistemini etkileyerek rol oynayabileceğini düşündürmektedir.Sonuç olarak kontrol grubundan farklı tespit edilen eser element düzeyleri esansiyel hiperhidroz patogenezinde oksidatif mekanizmayla direk ilişkili veya ilişkisiz olarak rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Essential hyperhidrosis is a disorder of excessive sweating occuring in the axillae, palms, soles or craniofacial region. The importance of the disease is causing psychosocial morbidity and the etiology is still is unknown. It is shown that oxidative stress may be involved in pathogenesis of essential hyperhidrosis. In this study, we aimed to determine the levels of trace elements (Se, Zn, Cu, Fe and Mn) which play an important role in oxidative stress and also the levels of Ca and Mg which have a part in membran physiologyThe blood samples taken from the patient group and control group were separated to plasma and erytrocyte and then bioelement levels were measured by ICP-OES instrumentErythrocyte levels of Se, Fe, Cu, Zn, Ca, and Mg were detected significantly higher in patient group than control group. Furthermore; plasma levels of Cu, Ca, and Mg were significantly lower in patient group than control group. Plasma levels of Se, Fe and Zn were showed no statistical difference between patient and control groupsWe thought that raised Cu and Fe levels in erythrocytes may play a role in increased intracellular oxidative stress and raised Se and Zn levels were secondary to oxidative stress. Decreased levels of extracellular Ca and Mg may play a role in membrane excitability in eccrine sweat gland or autonomic nervous systemIn conclusion, the different levels of trace elements detected between patient and control groups may play various roles in the pathogenesis of essential hyperhidrosis, associated with oxidative mechanism or by the way of unknown mechanism.