Esansiyel (İdiyopatik) hiperhidroziste lokal doğru elektrik akımı uygulamasının biyolojik etkileri
The Biological effects of local direct current administration in essential (Idiopathic) hyperhidrosis
  1. Tez No: 59644
  2. Yazar: YUNUS KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
38 ÖZET DC elektrik akımı ile palmo-plantar hiperhidrozis tedavisi yapılan 22 hasta çalışma grubuna dahil edildi. Bu amaçla uygulanan DC elektrik akımının biyolojik etkilerini araştırmak amacıyla, DC elektrik akımı uygulamasından önce ve DC elektrik akımı uygulamasından sonra serum ve eritrosit içi Na, K, Cl, Ca, Mg, Zn, Cu, Fe konsantrasyonları, eritrosit MDA, ve her iki kolun nötral empedansı tayin edildi. DC elektrik akımı uygulamasının 4. seansında, DC elektrik akımı uygulanan bölgenin referans bölgelerle karşılaştırmalı olarak 15 dakikalık uygulama süresi boyunca ve 30 saniye aralıklarla sıcaklık değişimi takip edildi. Sonuç olarak, bu amaçla uygulanan DC elektrik akımının 7 seanslık uygulamadan sonra hastaların serum Mg düzeylerinde anlamlı bir artışa neden olduğu ve DC elektrik akımı uygulanan bölgenin akım etkisi İle oluşan akson refleksi nedeniyle meydana getirdiği terlemenin, bu bölgenin sıcaklığını anlamlı olarak azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Twenty-two patients with palmo-plantar hyperhidrosis who were undergoing DC current treatment were included to the study. With the aim of to investigate biological effects of DC current, serum and intraerythrocytic Na, K, CI, Ca, Mg, Zn, Cu, Fe contents, erythrocyte MDA, empedences of upper extremities were determined before and after DC current application. At 4.th cure of DC current treatment, temperature changing in treated area was observed at the period of 15 minutes with 30 second time interval comparing reference areas. As a results, DC current that has been applied to treat hyperhidrosis may lead to increase serum Mg level and decrease of temperature in treated area occurring axon reflex that stimulates sweat gland secretion