Kronik bel ağrılı hastalarda kaplıca tedavilerinin yaşam kalitesi üzerine etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the spa-balneotherapy effectiveness on quality of life in patients with low back pain
- Tez No: 225855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT SEÇİL DEMİRDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik bel ağrılı hastaların tedavisinde kaplıca tedavileri olarak adlandırılan kaplıca suyu, çamur ve masaj tedavilerinin yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini değerlendirmektiGereç ve Yöntem: Çalışmaya kronik bel ağrısı olan toplam 87 hasta dahil edildi. Hastalar kaplıca tedavileri grubu (n=45) ve egzersiz tedavisi grubu (n=42) olacak şekilde randomize olarak iki gruba ayrıldıKaplıca tedavileri grubuna toplam 14 seans, 40º C sıcaklıkta ve 15'er dakika tüm vücut banyosu şeklinde kaplıca suyu ve bel bölgesine çamur; 20 dakika kadar bel bölgesine klasik masaj tedavisi uygulandı. Egzersiz tedavisi grubuna evde 20 gün uygulayacakları ev egzersiz programı verildi. Kaplıca tedavileri grubuna ek olarak, egzersiz tedavisi grubuna verilen ev egzersiz programının aynısı verildiHastalar tedavi öncesi, tedavi sonrasında üçüncü haftada ve tedavi sonrasında üçüncü ayda EPZM (cm), Schober (cm), VAS, Rolland Morris Dizabilite Ölçeği (RMÖ), Oswestry Dizabilite Ölçeği (ODÖ) ve Kısa Form-36 (SF-36) parametreleri ile değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme için Ki Kare testi, independent Samples t-testi ve Friedman testi kullanıldıBulgular: Tedavi öncesi ölçümlerde tüm değerler açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Tedavi sonrası üçüncü haftada elde edilen ölçümlerde egzersiz tedavileri grubu ile karşılaştırıldığında kaplıca tedavileri grubunun VAS, RMÖ ve ODÖ değerleri düşüktü. SF-36' nın ağrı, genel sağlık algısı ve sosyal fonksiyon alt ölçekleri ise yüksekti. Tedavi sonrası üçüncü ayda elde edilen ölçümlerde ise egzersiz tedavileri grubu ile karşılaştırıldığında kaplıca tedavileri grubunun VAS ve ODÖ değerleri düşüktü. SF-36' nın genel sağlık algısı alt ölçeği ise yüksektiTedavi sonrası üçüncü hafta ile başlangıç ölçümleri arasındaki farklar karşılaştırıldığında; kaplıca tedavileri grubunda egzersiz grubuna göre VAS, RMÖ, ODÖ' deki azalma istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazlaydı. Kaplıca tedavileri grubunda egzersiz grubuna göre Schober değerleri ve SF-36' nın fiziksel fonksiyon, ağrı, genel sağlık algısı ve sosyal fonksiyonu değerlendiren alt ölçeklerindeki artma istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazlaydı. Tedavi sonrası üçüncü ay ile başlangıç ölçümleri arasındaki farklar karşılaştırıldığında kaplıca tedavileri grubunda EPZM, VAS, RMÖ ve ODÖ' deki azalma istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazlaydı. Kaplıca tedavileri grubunda Schober değerleri ve SF-36'nın fiziksel fonksiyon ve ağrı alt ölçeklerindeki artma istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazlaydıTedavi öncesi, tedavi sonrası üçüncü hafta ve tedavi sonrası üçüncü ay tekrarlayan ölçümler her grubun kendi içinde değerlendirildiğinde kaplıca tedavileri grubunun EPZM, Schober değerleri, VAS, RMÖ, ODÖ ve SF-36' nın fiziksel rol kısıtlılığı ve mental sağlık alt ölçekleri hariç diğer tüm alt ölçeklerde düzelme olduğu görüldü. Egzersiz tedavisi grubunda VAS, RMÖ, ODÖ, SF-36' nın fiziksel fonksiyon, ağrı ve canlılığı değerlendiren alt ölçeklerinde anlamlı düzelme vardıSonuç: Sonuç olarak kronik bel ağrılı hastalarda kaplıca tedavileri olarak da adlandırılan kaplıca, çamur, masaj ve egzersiz tedavilerinin birlikte verilmesi sadece egzersiz tedavisine göre yaşam kalitesini daha fazla arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate efficacy of spa-balneotherapy; the combination of thermal water, mud therapy, and massage; on the quality of life of patients with chronic low back painMaterial and methods: Eighty seven patients with chronic low back pain were included in the study. The patients were randomized either to spa-balneotherapy group (n=45 ) or to exercise therapy group (n=42Spa-balneotherapy group received total body bath with thermal water and mud therapy to lomber region, which were applied at 40 ° C and for 15 minutes duration. Additionally, this group received classic massage to lomber region for 20 minutes duration. The therapies were applied once a day, five times per week and a total of 14 session. Both exercise therapy and spa-balneotherapy groups performed home exercise program once a day for 20 days periodAll the patients were assessed before treatment, at the third week after treatment and at the third month after treatment. The evaluation parameters were finger-floor distance (cm), Schober?s test (mm), Visual Analogue Scala (VAS), Roland?Morris Disability Questionnaire (RDQ), Oswestry Disability Index (ODI), and Short Form-36 (SF-36) questionnaire. Independent Samples t-test, Friedman test and Chi-square test were used for statistical analysisResults: There were no significant differences for all measurement parameters between spa-balneotherapy group and exercise group at baseline. At the third week after treatment; VAS, RDQ, and ODI values were significantly lower and pain, general health perception, and social function subscales of SF-36 were significantly higher in the spa-balneotherapy group compared to exercise therapy group. At the third month after treatment, VAS and ODI values were lower and general health subscale of SF-36 was higher in the spa-balneotherapy group compared to exercise therapy groupAt the third week, the reductions in VAS, RDQ and ODI scores and increases in Schober?s test, physical function, pain, general health perception, and social function scores of SF-36 were significantly more in spa-balneotherapy group compared to exercise therapy group. At the third month, the reductions in finger-floor distance, VAS, RDQ and ODI scores and increases in Schober?s test, physical function and pain scores of SF-36 were significantly more in spa-balneotherapy group compared to exercise therapy groupWhen repeated measurements of before treatment, at the third week after treatment and at the third month after treatment were evaluated within the groups, improvement was observed in finger-floor distance, VAS, RDQ, ODI, and scores of all subscales of SF-36 except role limitations attributed to physical problems and mental health in the spa-balneotherapy group. Futhermore; improvement was observed in VAS, RDQ, ODI, and scores of physical function, pain and vitality subscales of SF-36 in the exercise therapy groupConclusion: In conclusion, combination therapy of thermal water, mud therapy, and massage in patients with chronic low back pain increases the quality of life much more when compared exercise therapy alone.