Kronik bel ağrısı olan hastalarda tamamlayıcı alternatif tedavi yöntemlerinin kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of complementary alternative treatment methods on patients with chronic back pain
  1. Tez No: 608584
  2. Yazar: GÖZDE MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Ağrı; yaş, cinsiyet, altta yatan özürlülük ve ağrı davranışı ile ilgili sosyal ve kültürel özellikler gibi faktörlerden etkilenmektedir. Kronik ağrının en sık sebebi bel ağrısıdır. Bel ağrısının ömür boyu prevalansı %60-85 olarak bildirilmektedir ve en sık nedeni, lumbosakral vertebranın mekanik bozukluklarıdır. Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi 2007 yılında tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin en çok bel ağrısına yönelik kullanıldığını bildirmiştir. Bu çalışmada kronik mekanik bel ağrısı olan hastaların TAT yöntemlerine ne oranda başvurdukları, sıklıkla hangi yöntemleri kullandıkları, bu yöntemlere hangi kanallarla başvurdukları ve sosyodemografik özelliklerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerinde yürütüldü. Çalışmaya Aralık 2018-Mayıs 2019 aylarında bu polikliniklere başvuran kronik mekanik bel ağrısı olan rastgele seçilen 500 hasta alındı. Hastalara çalışma hakkında bilgi verildikten sonra aydınlatılmış onamları alınarak 1 adet anket formu doldurtuldu. Ankette hastaların yaş, meslek, eğitim durumu gibi sosyodemografik özellikleri, tanıları, Vizuel Analog Skala (VAS) değerleri ve tamamlayıcı alternatif tedavi kullanımları ile ilgili sorular soruldu. İstatistiksel analizde Ki-Kare Testi, Fisher'in Kesin Testi, Bonferroni düzeltmesi, Kolmogorov-Smirnov Testi, Shapiro-Wilk Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ache can be affected by some factors such as social and cultural characteristics related to age, gender, pain behaviour and underlying disability. Back pain is the most common cause of chronic pain. Lifetime prevalence of low back pain is reported to be 60-85% and the most common cause is mechanical disorders of lumbosacral vertebra. In 2007, The National Center for Complementary and Alternative Medicine reported that complementary and alternative therapies were most commonly used for low back pain. The aim of this study was to evaluate the rate of patients with chronic mechanical low back pain, to which methods they frequently use, to which channels they apply to these methods, and their relationship with sociodemographic characteristics. Materials and Methods: The cross-sectional descriptive study was carried out in the Family Medicine and Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinics of The Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital. The study included 500 randomly selected patients with chronic low back pain who admitted to these outpatient clinics from December 2018 to May 2019. After informing the patients about the study, informed consent was obtained and a questionnaire was completed. Questionnaires were asked about the diagnosis, visual analogue scale (VAS) values, the use of complementary alternative therapies and sociodemographic characteristics such as age, occupation and educational status of the patients. Chi-square test, Fisher's exact test, Bonferroni correction, Kolmogorov-Smirnov test, Shapiro-Wilk test and Mann-Whitney U test were used in statistical analysis.