İç batı- Ege Bölgesi Behçet Hastalarında MEFV gen mutasyonlarının değerlendirilmesi
Review of MEFV gene mutations in Behçet's patients in Inner West Eagean Region
- Tez No: 225857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KULAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Behçet hastalığı (BH), deri, mukoza, göz, eklem, damar ve santral sinir sistemi tutulumları ile seyredebilen sistemik bir hastalıktır. FMF ve Behçet hastalığının benzer popülasyonlarda daha sık görülmesi, klinik olarak karışabilen vakaların olması, aynı ailede hatta aynı kişide görülebilmesi, her iki hastalığın son yıllarda otoinflamatuar hastalık olarak ele alınması ortak genetik zemini akla getirir. Bu çalışma her iki hastalığın aynı genetik zeminden kaynaklanmış olabileceği tezi ile, Behçet hastalığının, FMF ile ilişkisi bilinen MEFV geni ile ilişkisi açısından araştırılması amacı ile planlanmıştırAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği'nde aralık 2007-haziran 2008 tarihleri arasında Uluslararası Behçet Çalışma grubu kriterlerine göre Behçet hastalığı tanısı alan 23 (%57.5) erkek ve 17 (%42.5) kadın olmak üzere toplam 40 hasta ve 12 (%60) erkek ve 8 (%40) kadın toplam 20 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya alındıHasta grubunda yaş ortalaması 36.85 iken kontrol grubunda 36.2 idi. Her iki grup arasında cinsiyet ve yaş ortalamaları açısından fark yoktu. Behçet hastaların klinik bulguları değerlendirildiğinde hastaların tamamında oral aft, %90'ında deri bulguları (%69 papülopüstüler lezyon, % 19.4 eritema nodozum), %85'inde genital ülserasyonlar, %35'inde artrit, %32.5 göz tutulumu, %17.5 vasküler tutulum saptandı. Hastaların %56.5'inde paterji testi pozitifti. Aile hikayesi hastaların %22.5'inde saptandıMEFV mutasyonları (E148Q, M694V, M680I, M694I, V726A) Behçet hastalarında %35, kontrol grubunda %25 tespit edildi. En sık gözlenen mutasyon M694V (hasta grubunda %20 kontrol grubunda %5) idi. E148Q mutasyonu hasta grubunda %10, kontrol grubunda %15, M680I mutasyonu hasta ve kontrol gruplarında %5, V726A mutasyonu hasta grubunda %5 oranında görülürken kontrol grubunda gözlenmedi. M694I mutasyonuna hasta ve kontrol grubunda rastlanmadı. Çalışmalarda yapılan istatistiksel değerlendirmelerde hasta ve kontrol grupları arasında MEFV alt mutasyonları açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Aynı zamanda MEFV mutasyonu mevcudiyetinin, herhangi bir klinik bulgunun gelişiminde rolü olup olmadığı, tek tek, ilişki testleriyle değerlendirildi. Tanı kriteri olarak yer alan; oral aft, genital ülser, deri bulguları, göz tutulumu varlığı ve paterji testi pozitifliği gibi bulgular ilişki açısından öncelikli olarak değerlendirilirken; artrit ve DVT gibi önemli ek bulguların gelişiminde de katkısı araştırıldı. Ayrıca başlangıç yaşı, aile hikayesi ve yakınlık derecesi gibi genetk zemin düşündüren bulguların da, mutasyon ile ilişkisi incelendi. Bu bulguların hiçbirisiyle MEFV mutasyonları arasında belirgin bir ilişki saptanmadıLitaratürde çalışmamızdaki MEFV mutasyon sıklığı Türk, Arap ve Yahudilerde yapılan çalışmalara benzerlik gösterirken, İtalyan, Fransız ve İspanyol' larda yapılan çalışmalardaki oranlardan yüksekti. Bu da bu mutasyonun bölgesel dağılımına işaret etmekteydiSonuç olarak bizim çalışmamızda Behçet hastalığı ile MEFV gen mutasyonları arasında bir ilişki saptanmamıştır. Bölgemizdeki Behçet hastalarında ve kontrol grubunda MEFV mutasyon sıklığının birbirine yakın olması Behçet hastalarında bu mutasyonun ayrıca bir risk oluşturmadığını düşündürmektedir. Ancak çalışmamızda hasta ve kontrol sayılarımızın az olması sınırlayıcı bir faktördür. Ülkemizdeki Behçet hastalarında MEFV gen mutasyon taşıyıcılığının oranının saptanabilmesi için, populasyon tabanlı prospektif kohort çalışmalara ihtiyaç vardır. Bölgemizdeki Behçet hastalarında ve Behçet hastalığı ve FMF olmayan sağlıklı bireylerde MEFV mutasyon oranlarının birbirine yakın olması bölgesel mutasyon taşıyıcılığı ile ilgili olduğunu düşündürmektedir. Özellikle Türk Behçet hastalarında ve sağlıklı bireylerde MEFV gen mutasyon taşıyıcılığının daha geniş serilerle değerlendirilmesiyle daha doğru sonuçlar elde edilebileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Behçet's disease (BD) is a systemic disease (disorder) which includes skin lesions, mucocutaneous, ocular, articular, vascular and central nervous system manifestations. The frequent appearance of FMF and Behçet?s disease within similar human populations, presence of clinically mistreated cases, emergence in the same family even in the same patient and acceptance of both diseases as auto inflammatory diseases brings to mind the possibility of common genetic background. This study aims to scrutinize the relationship of Behçet's disease with MEVF gene with the thesis of both diseases have the same genetic background, since it is already known that FMF has relation with MEVF geneBetween December 2007 and June 2008, 23 (57.5 %) male and 17 (42.5%) female Behçet's disease patients and 12 (60%) male and 8 (40%) female healthy volunteer (control group) have been studied in Afyonkarahisar Kocatepe University Faculty of Medicine Dermatology Department in accordance with the International Behçet's Disease Working Group criteriaWhile the mean age was 36.85 years in the patient group, it was 36.2 years in the control group. However there was no difference in sex and the mean age between the two groups. The evaluation of clinical findings in Behçet?s disease patients shows that all patients have oral aphthae, 90% have cutaneous lesions (papulopustular lesions 69%, erythema nodosum 19.4%), 85% have genital ulceration, 35% have arthritis, 32.5% have eye lesions and 17.5% have vascular lesions. Family story was only seen in 22.5% of patientsMEFV mutations (E148Q, M694V, M680I, M694I, V726A) were 35% in Behçet's patients and 25% in control group. The most observed mutation was M694V (20% in patients group, 5% in control group). E148Q mutation was 10% in patients group, 15% in control group. M680I mutation was 5% in both groups. While V726A mutation was 5% in patients group, it was not detected in control group. M694I mutation was not detected in either group. According to the statistical evaluation in our study, there was no significant difference in MEFV sub mutations. At the same time, it has been evaluated with one-to-one correspondence tests whether presence of MEFV mutation has any relationship with the development of any clinical symptomsWhile diagnostic criteria such as oral aphthae, genital ulceration, cutaneous lesions, eye lesions, positive patergi test was evaluated with higher priority, important additional findings such as arthritis and DVT was also investigated. Additionally the relationship of background findings; such as onset age, family story, and consaguinity to mutation was also investigated. No evidence of relationship between any of those findings and MEVF mutations has been detectedCompared with our search in the Literature, the frequency of MEFV mutation in our study was found similar in Turkish, Arabish and Jewish studies, while the frequency of MEFV mutation in our study was higher compared to Italian, French and Spanish studiesIn conclusion, there is no correlation between Behçet?s Disease and MEFV gene mutation in our study. Since the frequency of MEFV mutation is very close between Behçet's disease patients and control group, we can conclude that this mutation does not pose any additional risk to Behçet's disease patients. However the small number of patients and control members is a restrictive factor in our study. Wider population based prospective cohort studies are required to determine MEFV gene mutation ratio in Behçet's disease patients in our country. Since in our region MEFV mutation ratios are closely in Behçet?s patients and healthy controls, which had not Behcet's disease and FMF, we can consider the connection with regional mutation carrier. More realistic results can be carried on a large number of series which include especially Turkish Behçet?s disease and healthy persons MEFV gene mutation carriers.