Meme kanserlerinde HLA antijenlerinin dağılımı
Human leucocytic antigens (HLA) in breast cancer
  1. Tez No: 225921
  2. Yazar: BARIŞ BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B. BERAT APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Genetik, General Surgery, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
GirişMeme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Genetik yatkınlık, çevresel faktörler, hormonlar ve hatta infeksiyöz ajanların etkileşimi ile meme kanserinin oluştuğu düşünülmektedir. Meme kanseri oluşumuna katkısı olan ya da koruyucu rol oynayan faktörler arasında genetik yatkınlık başlıca araştırma konusu olmaktadır. Çeşitli tümör spesifik markerların araştırılması meme kanserinin erken tanı ve tedavisinde kritik rol oynayacaktır.AmaçÇalışmanın amacı, vücudun tümör yanıtında ve immunitede önemli rol oynayan molekül olan Human Leukocyte Antigen(HLA) allellerinin, meme kanseri ile ilişkisini araştırmaktır.Gereç- YöntemMeme kanseri tanılı 22 kadın hasta seçildi. Kontrol grubu olarak aralarında akrabalık bağı olmayan, renal transplantasyon adayı 22 sağlıklı kadın çalışmaya alındı. Kanlar 5 cc'lik EDTA'lı tüpler ile toplandıktan sonra, GenoVision Olerup SSP( Olerup SSP, Stockholm, Sweden) kiti kullanarak, SSP yöntemi ile ve HLA A, B ve DR gruplarına bakıldı.BulgularHasta ve kontrol grubunda HLA A geninin 17 alleli, B geninin 22 alleli, DR geninin 14 alleli olmak üzere toplam 53 allel tespit edildi. Bu allellerden HLA DR18 ve HLA B22 ile meme kanseri gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı(p< 0.05).
Özet (Çeviri)
IntroductionBreast cancer is the most frequent cancer diagnosed in women. It is thought to be related with presence of genetic predisposition, extrinsic and hormonal factors and also infectious agents. Genetic predisposition is the main subject for researching protective or predisposing factors of breast cancer. Searching spesific tumor markers will have critical role for early diagosis and treatment of breast cancer.PurposeThe purpose of this study is to evaluate the relationship between breast cancer and Human Leucocyte Antigen (HLA) allels , which has an important role for immunity and tumor response of the bodyMethodsTwenty-two women with breast cancer who were hospitalized for surgical intervention were selected. Twenty ? two women who have no relationship and were candidates for renal transplantation were selected for control group. After taking blood in 5cc tubes with EDTA, HLA A, B and DR groups were evaluated with SSP method by using GenoVision Olerup SSP( Olerup SSP, Stockholm, Sweden) kits.ResultsFiftythree allels; 17 of HLA A, 22 of B, 14 of DR gene were determined in both patient and control group. Statisticallly revealing correlation was determined between breast cancer evolution and HLA DR18 and HLA B22 allels (p< 0.05).