Endometrium patolojilerinde PTEN tümör supresör gen mutasyonunun önemi
The importance of PTEN tumor supressor gene mutation in the endometrium pathologies
  1. Tez No: 225922
  2. Yazar: DERYA KANZA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FERİDUN AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmanın Amacı: Çalışmamızda, PTEN tümör baskılayıcı geninin basit tipte endometriyal hiperplazilerdeki rolünü ve klinikte belirteç olarak kullanılabilirliğini saptamayı amaçladık.Gereç ve Yöntemler: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Aseptik servisinde 2004 Temmuz-2006 Aralık tarihleri arasında ameliyat olup patolojileri basit endometriyal hiperplazi gelen 38 hasta ve normal endometriyumu bulunan 37 hastayla çalışıldı. Endometriyal parafin bloklar kesitler haline getirilerek PTEN monoklonal antikoru (PTEN/MMAC1 Ab-4, Clone 17-A, fare monoklonal antikoru, LabVision, ABD) damlatıldı. Endometriyal glanduler hücrelerin sitoplazma ve çekirdeklerinin PTEN ile boyanıp boyanmaması değerlendirildi. İmmunohistokimyasal ABC yöntemi kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for windows istatistik programı; karşılaştırmalarda student's-t, Mann whitney-u, Fisher exact ve ki-kare testleri kullanıldı. p0,05). Endometriyumu normal grubun %35,7'sinin endometriyumları PTEN boyanmadı. Endometriyal hiperplazisi bulunan grubun ise %32,4'ünün endometriyumları PTEN boyanmadı. İki grup arasında PTEN boyanmama açısından farklılık saptanmadı. (p>0,05). Endometriyal hiperplazili hastalarda parite 2,08+1,15 iken; endometriyumu normal hastalarda parite 2,78+1,58 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate role of PTEN tumor supressor gene in simple endometrial hyperplasia and its use as a marker in clinical practice.Material and method: 38 patients who were operated in Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, Obs&Gyn Clinic between July 2004-December 2006, have simple endometrial hyperplasia; and 37 patients with normal endometrium were included. Endometrial paraffin blocks of hysterectomized patients were cut into sections and treated with kits including PTEN antibodies. Interpretation was based on staining features of cytoplasma and nuclei of endometrial cells. Immunohistochemical-ABC-method was used to asses staining. SPSS-for-windows; and Student?s t test, Mann whitney U, Fisher exact test and chi-square test was used for statistical calculations and comparing qualitative data, respectively. 0.05 was accepted as treshold for statistical significance.Results: Average age of patients was 48,83±6,69 and 55,35±11,20 in patients stained and not stained for PTEN, respectively.(p:0,002) There was no significant difference between two groups in terms of not staining for PTEN. 35,7% of the patients with normal endometrium and 32,4% of the patients with endometrial hyperplasia did not stain for PTEN.