Gestasyonel diabetes mellitus tanı ve taramasında serum adiponektin seviyesinin önemi
The value of serum adiponectin level measurements in screening and diagnosis of gestational diabetes mellitus
- Tez No: 225923
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) tanı ve taramasında serum adiponektin seviyesinin öneminin irdelenmesi.Yöntem: İleriye dönük olgu-kontrollü çalışmamızda, 24-28 gebelik haftasındaki 274 gebenin 125'ine 75 gr oral glukoz tolerans testi (OGTT) ve 149'una 50/100 gr OGTT uygulanarak aynı zamanda maternal ?adiponektin? düzeylerine bakıldı. Tüm gebelerin takip ve doğum bilgileri kaydedildi. Uygulanan testler sonucu GDM tanısı koyulan gebelerle kontrol grubunun verileri karşılaştırıldı.Bulgular: 50/100 gr OGTT grubundaki 149 gebeden 31'inde (%20,8), 75 gr OGTT grubundaki 274 gebeden 27'ünde (%21,6) GDM tespit edildi. OGTT sonucunda GDM tespit edilen ve edilmeyen gebeler arasında 24-28. GH arasında bakılan serum adiponektin seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. GDM saptanan ve saptanmayan gebelerin adiponektin düzeyleri sırasıyla 12.1±5.6 ?g/ml ve 17,1±6.6 ?g/ml bulundu (p: 0,0001). 75 gr OGTT ile GDM saptanan ve saptanmayan gebelerde adiponektin düzeyi sırasıyla 11.4±6.0 ?g/ml ve 16,8±6.0 ?g/ml idi. (p:0,0001) İki aşamalı test ile GDM saptanan gebelerde serum adiponektin seviyesi 12.8±5.3 ?g/ml, GDM saptanmayanlarda 17.3±7,1 ?g/ml, (p:0,001) idi. Eşik değer adiponektin için 10.4 ?g/ml alındığında 75 gr OGTT grubunda adiponektinin duyarlılığı %86, özgüllüğü %60; 50/100 gr OGTT grubunda adiponektinin duyarlılığı %85, özgüllüğü %40 olarak hesaplandı. Ortalama serum HbA1c değeri 216 sağlıklı ve 58 GDM'li gebede sırasıyla 4,86±0,54 ve 5,59±0,52 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The Value of Serum Adiponectin Level Measurements in Screening and Diagnosis of Gestational Diabetes MellitusAim: To evaluate the value of serum adiponectin level measurements in screening and diagnosis of gestational diabetes mellitus (GDM).Material and methods: 274 pregnant patients between 24-28 gestational weeks were investigated prospectively. 75 g and 50/100 g oral glucose tolerance test (OGTT) was performed in 125 and 149 pregnant women, respectively. Maternal adiponectin levels were measured and antenatal follow-up and birth records of these patients were investigated. The results of GDM and control groups were compared.Results: GDM was detected in 31 of 149 (20,8%) women in 50/100 g OGTT group and in 27 of 125 (21,6%) women in 75 g OGTT group. Between 24-28 gestational weeks maternal serum adiponectin levels of women with and without GDM were significantly different. Maternal adiponectin levels were 12.1±5.6 ?g/ml and 17,1±6.6 ?g/ml in patients with and without GDM, respectively (p: 0,0001). In 75 g and 50/100 g OGTT groups, maternal serum adiponectin levels in women with and without GDM were 11.4±6.0 ?g/ml and 16,8±6.0 ?g/ml; and 12.8±5.3 ?g/ml and 17.3±7,1 ?g/ml, respectively. If cut-off value was selected as 10,4 ?g/ml the sensitivity and specificity was 86% and 60%; and 85% and 40% in 75 g and 50/100 g OGTT groups, respectively.