Tüberküloz duyarlılığında konak genetiği
Host genetics in tuberculosis sensitivity
  1. Tez No: 225932
  2. Yazar: ALPER AKGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA DURUPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bütün dünyada yüzyıllardır bilinen ve HIV enfeksiyonundaki artış ile beraber yeniden önem kazanan tüberküloz, gelişmekte olan birçok ülkede önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Mycobacterium tuberculosis ile infekte olan bireylerin tamamına yakınında enfeksiyon gelişmekte, ancak bu kişilerin sadece %5?10 kadarında klinik hastalık tablosu ortaya çıkmaktadır. Bu hastaların çok azında altta yatan bir risk faktörü tespit edilebilmektedir. Son yıllarda dünya genelinde çeşitli popülasyonlar üzerinde yapılan çalışmalar, tüberküloz ile ilişkili olabilecek pek çok gen hakkında bize bilgi sunmaktadırBu çalışmada, bölgemiz Samsun ilinde ikamet eden pulmoner tüberküloz hastalarının, sınıf I HLA, sınıf II HLA antijenleri ve sitokin gen polimorfizmlerinin tespiti, tüberküloz'a duyarlılık ya da dirençte etken olabilecek gen polimorfizmlerinin saptanması hedeflenmiştirÇalışmaya 30 pulmoner tüberküloz hastası ve 33 kontrol grubu dahil edildi. Sınıf I HLA ve sınıf II HLA antijenleri SSP-PCR yöntemi ile sitokin gen polimorfizmi ise SSO-PCR yöntemi ile araştırıldıÇalışma sonucunda sınıf I HLA-Cw*01 antijeni tüberküloz hastalarında anlamlı olarak yüksek (p=0.046), sınıf I HLA-Cw*12 antijeni de kontrol grubunda anlamlı olarak yüksek (p=0.046) bulundu. Sitokin çalışmalarında ise IL?10 -1082 (p=0.033), IL?10 -592 (p=0.030) ve IL?10 -819 (p=0.030) tek nükleotid polimorfizmlerinde hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı olarak bir fark bulundu. Pulmoner tüberküloz duyarlılığında, Cw*01, Cw*12 antijenlerinin ve IL?10 -1082, -592 ve -819 polimorfizmlerinin etkili olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis, widely known in the whole world for centuries, has become important again due to the increase in HIV infection, has been going on as a very important health problem in several countries . Most of the individuals infected by Mycobacterium Tuberculosis have been developing infections, but clinical disease table has occurred in 5-10% of these people. An underlying risk factor could be determined in a fewer number of these people.Recently, the studies carried out over the populations worldwide, have been presenting information about the genes that may be relevant to tuberculosisIn this study, the determination of the gene polymorphisms that may be effective in reluctance against or sensitivity to tuberculosis, and class I HLA, class II HLA antigens and cytokin gene polymorphisms of the pulmonary tuberculosis patients live in Samsun, have been aimed30 pulmonary tuberculosis patients and 33 control groups have been included in this study. Class I HLA and class II HLA antigens have been researched by SSP-PCR method and the genetic polymorphism by SSO-PCR methodAs a result of this study, class I HLA-Cw*01 antigen is considerably high (p=0,046), in tuberculosis patients, class I HLA ? Cw*12 antigen has been considered high in the control group. (p=0.046). In cytokin studies, in IL-10-1082 (p=0.033) IL-10-592 (p=0.030 and IL-10-819 (p=0.030) single nucleotid polymorphisms, there has been a considerable difference between the patient and the control group. In the pulmonary tuberculosis sensitivity, Cw* 01, Cw*12 antigens and IL-10 -1082, -592 and - 819 polymorphisms have been considered to be effective.