Klinik faktörlerin, tüm vücut kemik sintigrafisinin, kemik döngüsü belirleyicilerinin akciğer kanserinde kemik metastazını saptamadaki rolleri
The role of clinical factors, whole body bone scanning, bone turnover markers in detecting bone metastases in patients with lung cancer
- Tez No: 476285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERİR ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı; kemik metastazı düşündüren klinik faktörlerin, tüm vücut kemik sintigrafisinin (TVKS), bazı biyokimyasal kemik döngüsü belirleyicilerinin (serum total alkalen fosfataz (TALP), Tip 1 kollajenin karboksi terminal telopeptidi (ICTP), Tip 1 kollajenin amino terminal telopeptidi (NTX)) akciğer kanserli olgularda kemik metastazını saptamadaki rollerini araştırmaktır. Aralık 2005–Eylül 2006 tarihleri arasında, akciğer kanseri tanısı konan 90 olgu, prospektif olarak çalışmaya alındı. Tüm hastalara Teknesyum 99m kullanılarak TVKS yapıldı. Kemik metastazı tanısı için TVKS'nde tutulum olan alanlara yönelik direkt grafiler çekildi (n=63). TVKS'nde tutulum olan ancak direkt grafilerde lezyon izlenmeyen hastalara, ilgili alanlara yönelik bilgisayarlı tomografi (n=32) veya manyetik rezonans (n=12) incelemeleri yapıldı. Tüm hastalarda TALP, serum kalsiyum, ICTP düzeyleri ölçüldü. Elliyedi hastada, NTX düzeyi ölçüldü. Kemik metastazı düşündüren klinik faktörlerin, kemik metastazını saptamadaki duyarlılığı %89.3, özgüllüğü %24.2, pozitif kestirim değeri (PKD) %34.7, negatif kestirim değeri (NKD) %83.3 bulundu. TVKS'nin kemik metastazını saptamadaki duyarlılığı %92.9, özgüllüğü %51.6, PKD %46.4, NKD %94.1 bulundu. ICTP kemik metastazı olan grupta, kemik metastazı bulunmayan gruba göre yüksek bulundu (p=0.001). Kemik metastazı olan ve olmayan hastaların serum NTX, TALP düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Akciğer kanserli olgularda kemik metastazını saptamakta en etkili ICTP eşik değeri 6.086 µg/l bulundu. ICTP'nin kemik metastazını saptamadaki duyarlılığı %82.1, özgüllüğü %69.4, PKD %54.8, NKD %89.6 bulundu. Kemik metastazı düşündüren klinik faktörlere, artmış ICTP düzeyi eklendiğinde duyarlılığın %96.4, özgüllüğün %22.6, NKD %93.3, PKD %36 olduğu saptandı. Sonuçlarımız, ICTP'nin kemik metastazı düşündüren klinik faktörlere eklenmesinin yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmanın amacı; kemik metastazı düşündüren klinik faktörlerin, tüm vücut kemik sintigrafisinin (TVKS), bazı biyokimyasal kemik döngüsü belirleyicilerinin (serum total alkalen fosfataz (TALP), Tip 1 kollajenin karboksi terminal telopeptidi (ICTP), Tip 1 kollajenin amino terminal telopeptidi (NTX)) akciğer kanserli olgularda kemik metastazını saptamadaki rollerini araştırmaktır. Aralık 2005–Eylül 2006 tarihleri arasında, akciğer kanseri tanısı konan 90 olgu, prospektif olarak çalışmaya alındı. Tüm hastalara Teknesyum 99m kullanılarak TVKS yapıldı. Kemik metastazı tanısı için TVKS'nde tutulum olan alanlara yönelik direkt grafiler çekildi (n=63). TVKS'nde tutulum olan ancak direkt grafilerde lezyon izlenmeyen hastalara, ilgili alanlara yönelik bilgisayarlı tomografi (n=32) veya manyetik rezonans (n=12) incelemeleri yapıldı. Tüm hastalarda TALP, serum kalsiyum, ICTP düzeyleri ölçüldü. Elliyedi hastada, NTX düzeyi ölçüldü. Kemik metastazı düşündüren klinik faktörlerin, kemik metastazını saptamadaki duyarlılığı %89.3, özgüllüğü %24.2, pozitif kestirim değeri (PKD) %34.7, negatif kestirim değeri (NKD) %83.3 bulundu. TVKS'nin kemik metastazını saptamadaki duyarlılığı %92.9, özgüllüğü %51.6, PKD %46.4, NKD %94.1 bulundu. ICTP kemik metastazı olan grupta, kemik metastazı bulunmayan gruba göre yüksek bulundu (p=0.001). Kemik metastazı olan ve olmayan hastaların serum NTX, TALP düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Akciğer kanserli olgularda kemik metastazını saptamakta en etkili ICTP eşik değeri 6.086 µg/l bulundu. ICTP'nin kemik metastazını saptamadaki duyarlılığı %82.1, özgüllüğü %69.4, PKD %54.8, NKD %89.6 bulundu. Kemik metastazı düşündüren klinik faktörlere, artmış ICTP düzeyi eklendiğinde duyarlılığın %96.4, özgüllüğün %22.6, NKD %93.3, PKD %36 olduğu saptandı. Sonuçlarımız, ICTP'nin kemik metastazı düşündüren klinik faktörlere eklenmesinin yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the role of whole body bone scanning (WBBS), some bone turnover markers (serum total alkaline phosphatase, Type 1 collagen carboxi terminal telopeptide (ICTP), Type 1 collagen amino terminal telopeptide (NTX) and clinical factors in detecting bone metastases in lung cancer. Ninety lung cancer patients diagnosed between December 2005-September 2006 were included. WBBS was performed in all patients. For the diagnosis of bone metastasis, direct radiographs of the areas of involvement in WBBS were taken (n=63). Computed tomography (n=32) or Magnetic resonance imaging (n=12) studies were performed in patients with involvement in WBBS but no lesions in direct radiographies. TALP, serum calcium, ICTP levels were measured in all patients. NTX levels were measured in 57 patients. Clinical factors for detecting bone metastases has presented 89.3% sensitivity, 24.2% specificity, 34.7% positive predictive value (PPV), 83.3% negative predictive value (NPV). WBBS has presented 92.9% sensitivity, 51.6% specificity, 46.4% PPV, 94.1% NPV. ICTP levels were significantly higher in the patients with bone metastases than those without metastases (p=0.001). NTX, TALP levels were similar in patients with or without bone metastases. The most efficient cutoff value for ICTP computed in this study was 6.086 µgm/L. ICTP for detecting bone metastases has presented 82.1% sensitivity, 69.4% specificity, 54.8% PPV, 89.6% NPV. The clinical factors that include elevated ICTP level has presented 96.4% sensitivity, 22.6% specificity, 36% PPV, 93.3% NPV. Our results suggest that adding elevated ICTP level to the clinical factors suggesting bone metastases may be useful.