Yıldız güreşçilerde antrenman ve beslenme durumunun irdelenmesi
Study of training and nutrition in wrestler students
  1. Tez No: 225933
  2. Yazar: CANAN ASAL ULUS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sporda beslenme, sporcunun hem genel sağlığını hem de sportif performansını etkilediğinden üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur.Tanımlayıcı kesitsel tipteki araştırma, 2007?2008 yılı Samsun ili Kavak ilçesinde Yaşar Doğu Güreş Eğitim Merkezi'nden (Grup I ) 19 kişi, Amasya Güreş Eğitim Merkezi ve Ordu Güreş Eğitim Merkezi'nden (Grup II ) 17 kişi olmak üzere toplam 36 kişi üzerinde yapılmıştır. Çalışma kapsamına alınan sporculara hazırlanan anket formu ile demografik özellikleri , antropometrik ölçümleri, besin tüketim sıklığı ve 3 günlük besin tüketimlerine ilişkin bilgiler alınmıştır. Grup I'deki sporculara 1 yıl boyunca gereksinmeleri doğrultusunda diyetisyen tarafından yeterli ve dengeli beslenme desteği verilmiş, Grup II'deki sporculara verilmemiştir.Çalışma sonucunda elde edilen verilere ait değerlendirmede SPSS?12 paket programı kullanılmış gruplar arasında farklığına Student-t ve ki-kare testi ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition in sports is a significant issue since it affects both the general health and the sportive performance of the sports people.This restrictive cross-sectional study was conducted on 36 students from Yaşar Doğu Wrestling Training Center (Group I) situated in Kavak, Samsun and Amasya Wrestling Training Center and Ordu Wrestling Training Center (Group II). Group I consisted of 19 students and Group II consisted of 17 students. A survey form was submitted to the subjects and information on their demographical features, anthropometric measurements, food consumption frequency and three-day food consumptions. A sufficient nutrition support was provided for Group I subjects for a year but the group II was not provided with such a support.SPSS-12 programme was used for the evaluation of the data collected in the study and the differences between the groups were studied using student-t and Chi-square test. There was no significant difference between the groups with regard to age (year), weight category (kg) and the number of days for weekly training (p>0.05).