Mastektomi ameliyatı olmuş meme kanserli kadınların, mastektomi sonrası eş uyumu ile yalnızlık düzeyinin incelenmesi
The survey of the relationship between the marital stability and loneliness after mastectomy on women having had mastectomy because of breast cancer
  1. Tez No: 225934
  2. Yazar: HATİCE KURT ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR AYDIN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, mastektomi ameliyatı olmuş meme kanserli kadınların, mastektomi sonrası evlilik uyumu ile yalnızlık düzeylerini ve bunları etkileyen faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştırAraştırmanın evrenini 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Servisine 01.11.2007-01.03.2008 tarihleri arasında başvuran meme kanserli mastektomi olmuş evli kadınlar oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen (hastaların sosyo-demografik özellikleri içeren 8 soru, evlilik özelliklerini içeren 6 soru ve ameliyat öncesi yalnızlık düzeylerine yönelik 2 sorudan oluşturulan soru formu) kullanılmıştır. Ayrıca Spainer tarafından geliştirilen ve ülkemizde Fışıloğlu ve Demir tarafından geçerlilik ve güvenilirliği yapılmış ?Çift Uyum Ölçeği? ile 1978 yılında Russel, Ferguson ve Peplau tarafından geliştirilmiş, Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirliği A. Demir tarafından (1989) yapılmış UCLA yalnızlık ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SSPS 11.0 paket programı ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde; yüzdelik hesaplama, aritmetik ortalama, ortanca, Kruskall Wallis, Mann Witney U ve Korelasyon analizi testi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilere göre; mastektomi öncesi evlilik ilişkilerinin iyi olduğu ve mastektomi ameliyatının evlilik uyumlarını değiştirmediği, ameliyat öncesi çoğu kadının kendisini yalnız hissetmemesine rağmen ameliyat sonrası yalnızlık düzeylerinin yüksek bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This survey was done due to establish the relationship between the marital stability and loneliness and the factors which affect the stated things above after mastectomy among women who had mastectomy owing to breast cancer as descriptionIn this survey married women who had mastectomy and applied to General Surgery Service of the University of 19 Mayıs Medical Faculty between 01.11.2007-01.03.2008 were investigatedAs a means of data collection, a questionnaire developed by the surveyor according to the literature was used. The questionnaire consisted of 8 questions which asked about the socio-demographic features of the patients, 6 questions about their marriage features and 2 questions on their loneliness degree in the pre- surgery pace. The ?Double Concordance Scale? which was developed by Spainer and whose validity and reliability was done by Fışıloğlu and Demir in Turkey and ?UCLA Loneliness Scale? developed by Russel, Ferguson, and Peplau in 1978 and of which validity and reliability was certified by A. Demir (1989) were utilized in this research. Obtained data were evaluated via a computer by using SSPS 11.0 package programme. While evaluating the results statistically, percentage calculation, mean, median, Kruskall Wallis Test, Mann Witney U Test and Correlation Analysis were usedAccording to the obtained data in this research, it was found that women who had good marriage before mastectomy did not face any problem in their marriage life after mastectomy; furthermore even though most of them did not feel lonely before mastectomy, they felt lonelier after mastectomy. Moreover, it was found out that after mastectomy marital stability and loneliness was not affected by age, educational status, occupation, partner?s occupation and his educational status, the number of children, the age and the year when they got married and how they got married, their marital stability and loneliness degree before the surgery. The distinction between marital stability and income level was seen logical in that it was understood that women having lower income had more marital stability. In addition to this, it was established that marital stability in women having stated they did not feel lonely before the surgery was higher than the ones saying they felt lonely before mastectomyFindings obtained at the end of this survey indicated that loneliness level of the women who had mastectomy was affected by mastectomy. As a result it is important that nursing attempts should be arranged according to the requirements of the patients. It can be thought that when especially nurses working in the oncology and public health services in both clinics and in the era when patients live their own dwellings know patients? marital stability and their loneliness level, it can have positive effects on the patients? social goodness and the prognosis of the illness while the nurses are doing or planning attempts. Moreover, nurses can work as a counselor to the women who had mastectomy on their marital stability in order to have them reveal their feelings frankly on the loneliness they may live after the surgery.