Türk toplumunda üst 1. ve 2. büyük azı dişlerinin kanal morfolojileri ve yaş - cinsiyete bağlı gösterdikleri değişiklikler
Root coral morphology of maxillary first and second molars in Turkish population according to age and sex differences
  1. Tez No: 225957
  2. Yazar: GÖKALP TURAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı Türk toplumunda üst çene birinci ve ikinci büyük azıdişilerinin kök kanal morfolojilerinin yaş ve cinsiyet faktörlerini de göz önündebulundurarak değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 100'er adet üst çene birinci ve ikincibüyük azı dişi kullanıldı. Dişlerin dezenfeksiyonun ardından kron kısımları, karbonsepare yardımıyla mine?sement sınırının 1 mm koronalinden kesildi. Sonrasında yüksekçözünürlüğe sahip dijital kamera ile ×3 optik büyütme ile alınan görüntüler pulpa tabanışekillerini belirlemek için kullanıldı. Üst birinci büyük azı dişlerin pulpa odası şekilleriincelendiğinde 82 dişin romboid, 18 dişin üçgen; üst ikinci büyük azı dişlerinde ise 74dişin romboid, 21 dişin üçgen ve 5 dişin ise oval şekle sahip olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to evaluate root canal morphology ofmaxillary first and second molars in Turkish poputalion according to age and sexdifferences. In present study one hundered maxillary first and one hundred maxillarysecond molars were used. After surface disinfection, the crown of each tooth wassectioned 1mm to the cemento-enamel junction coronally. A digital camera with highresolution was used to observe pulp chamber floor morphology at ×3 opticalmagnification. 82 of maxillary first molars were observed in rhomboid shape, 18 ofmaxillary first molars were observed in triangular shape, whereas 74 of maxillarysecond molars were observed in triangular shape, 21 of maxillary second molars wereobserved in triangular shape and 5 of maxillary second molars was observed in elipticshape.