Romatoid artrit hastalarında hastalık aktivitesinin ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde Anti-CCP otoantikorunun yeri
The role of Anti-CCP in assesment of disease activity and response to treatment in patients with rheumatoid arthritis.
- Tez No: 225966
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ALİ SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Romatoid artrit (RA), kemik erozyonu ve eklem hasarına yol açan pannus formasyonu ile karakterize, poliartiküler, kronik, inflamatuar bir hastalıktır. Yeni bir otoantikor grubu olan Anti-siklik sitrüllenmiş peptid antikorları (Anti-CCP), RA'lı hastalarda %80'in üzerinde saptanabilir ve yüksek derecede özgüldür. Bu çalışmada tedavinin etkinliğinin izlenmesinde, Anti-CCP2 seviyelerinin ölçülmesinin etkili olup olmadığının değerlendirmesini amaçladık.Çalışmaya American College of Rheumatology (ACR) kriterlerine göre RA tanısı almış 30 hasta alındı (22 kadın ve 8 erkek ve yaş ortalaması 45). Hastalardan, biri hastalık aktivitesi yüksek dönemdeyken, diğeri de takipte hastalık aktivitesi düşükken olmak üzere 2 serum örneği alındı. Anti-CCP2 ticari olarak kullanıma uygun ikinci jenerasyon enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) kiti (Euro-Diagnostica, Immunoscan CCPPlus ELİSA, Sweden ) kullanılarak ölçüldü. Romatoid faktör (RF) standart nefelometrik yöntemle ölçüldü. Ek olarak RA'lı hastalarda eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C-reaktif protein (CRP), hastalık aktivite skoru (DAS28), görsel analog skala (VAS), lökosit (WBC) değerlendirildi.Romatoid artritli 30 hastanın 23'ünde (%76,6) Anti-CCP2, 25'inde RF (%83,3) pozitifti. Anti-CCP2'nin duyarlılığı % 76,6, özgüllüğü %100, pozitif kestirim değeri %100, negatif kestirim değeri %74,07 bulundu. RF'nin duyarlılığı % 83,3, özgüllüğü % 95,2, pozitif prediktif değeri % 96,1 ve negatif prediktif değeri %79,1 olarak saptandı.Bu çalışmada, Anti-CCP2 pozitif ve negatif hastaların ESR, DAS28, CRP ve WBC ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak önemli fark bulamadık.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a polyarticular, chronic, inflammatory disease characterised by synovial pannus formation leading to cartilage destruction and bone erosion. A new group of autoantibodies, the anti-cyclic citrullinated peptide antibodies (Anti-CCP), can be detected in up to 80% of patients with RA and are highly specific for the disease. It this study, we aimed to reveal whether the effect of treatment can be assessed by the level of Anti-CCP measured.Thirty patients (22 females and 8 males, median age: 45 years, range: 25-66) meeting the American College of Rheumatology (ACR) criteria for rheumatoid arthritis were enrolled in the study. Two serum samples, one at the time of high disease activity and one at the time of low disease activity during follow-up, were obtained from the patients. Anti-CCP2 was measured using commercially available second-generation enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) kits (Euro-Diagnostica, Immunoscan CCPPlus® ELISA, Sweden). Rheumatoid factor (RF) was measured with a standard nepholometric method. Additionally, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), disease activity score (DAS28), visual analog scale (VAS) and white blood cell (WBC) count were determined in patients with RA.Anti-CCP2 was positive in 23 (76,6%) and RF was positive in 25 (83,3%) of 30 RA patients. The specificity was 100%, sensitivity 76,6%, positive predictive value 100% and negative predictive value 100% for Anti-CCP2. The specificity was 95,2%, sensitivity 83,3%, positive predictive value 96,1% and negative predictive value 79,1% for RF.In this study, we could find no statistically significant difference between Anti-CCP2-positive and-negative cases in terms of mean ESR, CRP, DAS28 and WBC count values.