Tip ıı diyabetes mellituslu hastalarda sol ventrikül fonksiyonlarının strain rate ekokardiyografi ile araştırılması
Strain rate echocardiographic investigation of left ventricle functions in diabetes mellitus type ii patients
- Tez No: 225965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tip II diyabetes mellitusa bağlı kardiyak etkilenme sonucunda, başka etyolojik faktörler bulunmaksızın kalp yetersizliği gelişimi tartışmalı bir konudur. Ancak diyabetes mellitusun ilerleyen dönemlerinde kalp yetersizliği ile artmış birlikteliği dikkat çekicidir. Biz strain ve strain rate ekokardiyografi ile diyabetes mellitusa bağlı erken dönemde subklinik kardiyak etkilenmenin var olup olmadığını araştırdıkÇalışmaya mikrovasküler komplikasyon kanıtı olmayan ve hipertansiyon, koroner arter hastalığı gibi başka kalp yetersizliği etyolojik faktörü bulunmayan 40 tip II diyabetes mellitus hastası ile yaş ve cins uyumlu 40 kişilik kontrol grubu alındı. M mod ekokardiyografi ile ölçülen ejeksiyon fraksiyonu %55 ve üzeri olan ve bölgesel duvar hareket kusuru olmayan hasta ve kontrollerde, mitral giriş akımlarının pulse dalga Doppler ile ve mitral anulusun doku Doppler ekokardiyografi kullanılarak yapılan ölçümleri ile sol ventrikül diyastolik fonksiyon bozukluğu, sol ventrikülün 16 segmentli modeli üzerinden ise strain ve strain rate ekokardiyografi ile sol ventrikül sistolik fonksiyonları değerlendirildiÇalışma sonucunda, tip II diyabetes mellituslu hastalarda mikrovasküler komplikasyon kanıtı bulunmaksızın diyastolik fonksiyon bozukluğunun anlamlı bir şekilde daha fazla gözlendiği ve strain, strain rate ekokardiyografi kullanılarak sol ventrikül sistolik fonksiyonlarında subklinik olarak belirgin olmamakla birlikte heterojen dağılımlı bir etkilenme olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In the result of cardiac influence depending on the type II diabetes mellitus, heart failure is controversial without presence of other etiologic factors. But in advanced stages of diabetes mellitus, increased togetherness with long standing diabetes mellitus is striking. We investigated whether there have been subclinical cardiac effects at early stage on heart depending on diabetes mellitus with strain and strain rate echocardiography40 patients diagnosed with type II diabetes mellitus not having microvascular complication evidence and heart failure etiologic factor such as hypertension and coronary artery disease and 40 person control group in accordance with age and sex were included in the study. In the controls and patients who doesn?t have regional wall motion defect and those whose ejection fractions measured with M mode echocardiography are 55% or over, left ventricular diastolic dysfunction was evaluated via measurement of mitral annulus with tissue Doppler echocardiography and measurement of mitral inflow with pulse wave Doppler echocardiography, and left ventricular systolic dysfunction was evaluated via strain and strain rate echocardiographic measurements with 16 segmented left ventricular modelIn the result of the study, without finding the evidence of microvascular complication in the patients with type II diabetes mellitus, it was concluded that diastolic dysfunction would be observed significantly and by using strain and strain rate echocardiography, it was found out that there was heterogenous distributed effect subclinically in left ventricle systolic functions.