Koroner arter stentlerinde patensinin belirlenmesinde 16 dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile konvansiyonel anjiyografinin karşılaştırılması
Comparison of 16-slice computed tomography with conventional angiography in evaluation of patency of coronary artery stents
- Tez No: 225986
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada koroner arter stentlerinde 16 kesitli bilgisayarlı tomografinin (BT) stent içi lümeni değerlendirmedeki rolünü inceledik. Bu amaçla koroner arter stenti yerleştirilmiş sıralı 52 hasta (61 stent), retrospektif elektrokardiyografi (EKG) kapılı BT anjiyografi ile incelendi. Altmış bir stentin lümenlerinin çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) ile değerlendirilebilirliği nitel olarak gözden geçirildi ve değerlendirilemez görüntülerin sebepleri araştırıldı. Değerlendirilemez görüntülere kısmi hacim etkileri ve metal artefaktları neden olmuştu. Ayrıca stent içi restenoz açısından değerlendirilebilir görüntülere sahip 48 hastadaki 54 stent, konvansiyonel koroner anjiyografi ile tetkik edilerek sonuçlar karşılaştırıldı. Konvansiyonel koroner anjiyografi ile karşılaştırıldığında ÇKBT koroner anjiyografi 4 stentte stent içi restenozu doğru bir şekilde tanıyabilmişti. Bazı sınırlılıklarına rağmen 16 kesitli bilgisayarlı tomografi koroner arter stentlerinin incelenmesinde yeterince yararlı bir yöntemdir ve değerlendirilebilir görünüler elde edildiğinde konvansiyonel koroner anjiyografi ile karşılaştırılabilir düzeyde yüksek doğruluğa sahip sonuçlar verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated the usefulness of 16-slice MDCT (multidetector computed tomography) to assess the in-stent lumen after coronary artery stenting. For this aim In 52 consecutive patients after coronary artery stenting, retrospective ECG-gated CT-angiography using 16-slice MDCT was performed. The qualitative assessability of the lumens of 61 coronary stents by MDCT and the reasons for non-assessability were investigated. All non-assessable stents were due to partial volume effects and metal artefacts. Furthermore, for the evaluation of in-stent restenosis in 54 assessable stents of 48 patients conventional coronary angiography was performed and the results were compared. In comparison to conventional coronary angiography, MDCT correctly detected the 4 in-stent restenoses. Despite some limitations, 16-slice MSCT is sufficiently useful for assessment of some coronary stents and can detect in-stent restenoses of assessable stents with high accuracy in comparison to conventional coronary angiography.