Güvenli frontal reses diseksiyonu için endoskopik cerrahi anatomi
Endoscopic surgical anatomy of frontal recess for safe frontal sinusotomy
- Tez No: 225985
- Danışmanlar: PROF.DR. BABÜR KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Kulak Burun ve Boğaz, Anatomy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalısmada daha önce paranazal sinüslere yönelik müdahale geçirmedigi belirlenen on taze kadavra incelendi. Kadavraların 3 mm. aralıklarla koronal planda paranazal sinüs BT'leri çekildi. Ardından 0,30 ve 45 derece endoskop ve rutin endoskopik sinüs cerrahisi aletleri ile endoskopik diseksiyon uygulandı. Endoskopik diseksiyon yapılan on kadavranın altısı (%60) erkek, dördü (%40) kadındı. Diseke edilen on kadavranın birinde (%10) tek taraflı frontal sinüs agenezisi mevcuttu, bir kadavrada ise (%10) tek taraflı frontal ostium agenezisi vardı. Bu nedenle endoskopik frontal reses diseksiyonu 18 nazal kavitede gerçeklestirildi. Kadavraların unsinat proses üst uçlarının yapısma yerleri, frontal reses bölgesinde yerlesmis hücreler ve bu hücrelerin nazofrontal kanalı ne sekilde etkiledikleri ve anterior ethmoid arterin kafa tabanındaki seyri incelendi. Endoskopik diseksiyon yapılan tüm kadavralarda ethmoid bulla açılmaksızın orta konka lateral yüzü takip edilerek frontal resese ulasılabildi. Frontal resesin medial kenarı, orta konkanın lateral duvarının devamındadır. Eger frontal resesi çevreleyen kemikler iyi pnömatize olmussa (nazal kemik, frontal kemik, maksiller kemik, lakrimal kemik ve ethmoid kemik) reses çevresinde ve içerisinde çesitli hücreler bulunabilir. Fakat frontal reses ile orta konka lateral kenarı arasında hücre bulunmaz ve reses daima bulla ön duvarının üst yapısma noktasının önündedir. Frontal ostiumu bulmanın en iyi yolu orta konkaya olabildigince yakın olmak ve frontal resesi genisletmek için etmoid hücre duvarlarını posteromedialden anterolaterale dogru diseke etmektir. Çogu vakada anatomi kendini tekrarlar fakat bazı vakalarda degisik formlar görülebilir. Bizim çalısmamızda frontal reseste en sık görülen varyasyonun iyi gelismis bir nazal hücre oldugu saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, ten fresh cadavers were studied. Paranasal sinus computed tomographies of cadavers were taken in 3. mm. thickness coronal cuts. Then endoscopic disection was held with 0,30 and 45 degree telescopes and routine endoscopic sinus surgery tools. Of the ten cadavers dissected, one had unilateral frontal sinus agenesis and one had unilateral frontal ostium agenesis, so endoscopic frontal recess dissection was held in 18 nasal cavities. We examined the superior attachment of the uncinate process, the cells located in frontal recess and how they alter nasofrontal connections and the course of anterior ethmoid artery through skull base. We were able to reach to frontal recess by following lateral surface mucosa of middle turbinate without opening bulla ethmoidalis in all cadavers. Medial aspect of the frontal recess is in continuity with the mucosa of middle turbinate. There may be cells in and around of frontal recess if the bones that surround frontal recess are well. But there are no cells located between frontal recess and middle turbinate, the mucosa of the middle turbinate is continous with frontal sinus mucosa and recess is always anterior to superior attachment of bulla ethmoidalis. The best technique to identify the frontal ostium is to keep immediately close to the middle turbinate and dissect the ethmoid cell walls in posteromedial to anterolateral fashion. In our opinion, this anatomy repeats in most of the cases but it has some variant forms as well. In our series, the most common variation is a well-developed nasal cell.