Lomber radikülopatilerde transforaminal epidural steroid ?le epidural steroid ve hiyaluronidaz etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the efficacy of transforaminal epidural steroid vs. epidural steroid and hyaluronidase injection in lomber radiculopaty.
  1. Tez No: 226014
  2. Yazar: GÖKÇER UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ?BRAHİM ASIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Bel ağrısı medikal ve sosyoekonomik problemlere yol açan bir sorundur. Epiduralsteroid enjeksiyonları kaudal, interlaminar veya transforaminal olarak uygulanabilir. Kronikağrıya neden olan epidural fibrozis tedavi yöntemlerine cevap vermeyen sık karsılasılan birsorundur. Epidural aralıkta adezyonlar cerrahi, disk hernisi, disk parçalanması, enfeksiyon,vertebral korpus fraktürü, araknoidit, mekanik instabilite, pseudomeningosel, travma gibi pekçok etyolojiye bağlı olarak görülebilir. Bu çalısma ile kronik bel ağrısı olan cerrahi girisimuygulanmamıs hastalarda transforaminal yolla verilen steroide hiyaluronidaz eklenmesininetkinliği arastırılmıstır.GEREÇ ve YÖNTEM: Aralık 2007-Nisan 2008 tarihleri arasında daha önce opere olmamısolan kronik bel ağrısı sikayeti olan ASA I-III sınıfı 18-70 yas arası 60 gönüllüdetransforaminal epidural steroid, lokal anestezik ile hiyaluronidazın ağrı kontrolündekietkinlikleri prospektif, randomize ve çift kör olarak izlenildi. Hastalar randomize olarak ikigruba ayrıldı. Grup 1; Deksametazon serum fizyolojik içinde 8 mg +5mg levobupivakain +1500 U Hiyaluronidaz Grup 2; Deksametazon serum fizyolojik içinde 8 mg + 5mglevobupivakainHastalar islem öncesi, 1.hafta , 3.ay Fonksiyonel Rating Indeks (FRI) ile ve yine islem öncesi,1. hafta, 1.ay, 2. ay, 3. aylarda Numerik Rating Skalası (NRS), Bel Ağrısı Indeksi (BAI),Oswestry Bel Ağrısı Değerlendirme Formu (OLBPDI), Roland-Morris Bel Ağrısı SorgulamaFormu ve Kısa McGill Ağrı Sorgulama Formu ile değerlendirilmistir. Gruplar arasında verilerStudent's t veya Mann Whitney U testiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECT?VES: Low backache is a issue that causes medical and socioeconomic problems.Epidural steroid injections can be performed by using caudal, interlaminar or transforaminalapproaches. Chronic pain caused by epidural fibrozis can not be treated easily.Epiduraladhesions can be performed by many etiologies like surgical interventions, herniated nucleuspulposus, infections, fracture of the vertebral corpus, arachnoiditis, mechanical instability,pseudomeningocel and trauma. The purpose of this study is to determine the efficacy ofhyaluronidase in pain control added to transforaminal steroid injection in chronic low backpain..PATIENTS and METHOD: This non operated ASA I-III sixty patients (male/female:30/30) with chronic low back pain from December 2008 to April 2008 were studied doubleblinded, randomized and prospectively. The patients randomized into two groups. Grup 1;Dexametazone 8 mg + levobupivacain 5mg + 1500 U Hyaluronidase. Grup 2;Dexametazone 8 mg + levobupivacain 5mg Numerical rating scale (NRS), Back Ache Index(BAI), Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (OLBPDI), Roland MorrisDisability Questionnaire (RLM) were completed at presentation; 1.week, 1. ,2. ,3. months andFunctional Rating Index (FRI) were completed at presentation; 1. week and 3. month. Theistatistical analysis between the groups made by Student?s t test or Mann Whitney U test.RESULTS: The comparison of the groups with NRS (sitting position) Grup 2 has higherpoints than the other group.