Modern metin çözümleme teknikleri bakımından şerh geleneği ve İsmail Hakkı Bursevi
İsmail Hakki Bursevi and the commentary tradation with a perspective of contemporary text analyzing techniques
  1. Tez No: 226023
  2. Yazar: RAFİYE DURU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMÜR CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tezin amacı Eski Türk Edebiyatı'nın en önemli şarihlerinden biri olarak kabul edilen İsmail Hakkı Bursevî (1652-1725)'nin şerh metodunu modern teoriler açısından incelemektedir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ?Çağdaş Eleştiri? ve ?Türk Eleştiri Tarihi?nin genel bir betimlemesi yapılmıştır. İkinci bölümde ?Divan Şiiri ve Dünden Bugüne Metin Çözümleme Geleneği? başlığı altında Divan şiiri üzerine, geleneksel metin çözümleme yaklaşımları ve modern yöntemlerle Divan şiiri incelemeleri tartışmacı bir yaklaşımla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Bursevî'nin hayatı ve şerhleri ana hatlarıyla değerlendirilerek incelemede kullanılan metinler üzerine açıklamalar yer almaktadır. Dördüncü bölümde İsmail Hakkı Bursevî'nin şerh yöntemi modern teoriler ışığında değerlendirilmiştir. Buna göre onun şarih kimliğinin hususiyetleri, okuyucu ile kurduğu iletişim, eser merkezli metin çözümleme yöntemi bu bölümün ana başlıklarıdır. ?Sonuç? bölümünde elde edilen veriler değerlendirilmiştir. İnceleme sırasında kullanılan metinlerden biri olan ve ilk kez bu çalışma ile Latin harflerine aktarılan ?Şerh-i Manzume-i Şeyh Sahfî?, ?Ek? başlığı altında yer almaktadır. Çalışmanın sonunda ise yararlanılan eserlerin ?Kaynakça?sı verilmiştir. Yapılan çalışmada İsmail Hakkı Bursevî'nin şerh ettiği metinlere modern bir metinbilimci gibi yaklaşarak çağının teorik bilimlerinin ışığında metinleri şerh ettiği görülmüştür. Açıklama ve yorumlama etkinliklerinin iç içe geçtiği bu eserler, Batı'da hermeneutik ve semantik adı altında gelişen yöntemler ve günümüzde ?metne bağlı yorumlama? başlığı altında değerlendirilen eleştiri yöntemleriyle benzerlik içindedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this Ph.D. thesis is ?İsmail Hakkı Bursevî and the Commentary Tradition with a Perspective of Contemporary Text Analyzing Techniques?. Our aim is to analyze the commentary method of İsmail Hakkı Bursevî (1652-1725) who is one of the most well known annotators with regard to the contemporary theories. Our thesis consists of four sections. The first chapter gives a general description of ?The Contemporary Criticism? and ?The History of Turkish Criticism?. The second chapter is titled ?Divan Poetry and Tradition of Text Analyzing in the Past and Today?. This part specifically introduces the traditional text analyzing approaches and modern studies on Divan poetry by displaying a comparative approach. The third part includes Bursevî?s life as well as his commentaries which have been evaluated in general. In the fourth chapter, İsmail Hakkı Bursevî?s commentary method is discussed by taking into account the modern theories. The subtitles of this chapter are: the aspects of his identity as an annotators; his communication with the readers; and work-centered text analyzing method. The ?Conclusion? presents the information that has been collected for this study. The ?Appendix? includes the work ?Şerh-i Manzume Şeyh Sahfi? which has been studied throughout this study. Finally, the Bibliography? lists the names of the entire books and works that have been referred to in this study. This study has revealed that the approach İsmail Hakkı Bursevî used to analyze texts are similar to those used by some of the contemporary textologists. These studies include several methods such as explaining and interpreting, which have generated hermeneutic and semantic methods as well as contemporary criticism methods that are grouped under ?textual interpretation? in modern studies.