Karı Koca Masalı ve Puslu Kıtalar Atlası: Bir üstkurmaca incelemesi
Karı Koca Masalı and Puslu Kıtalar Atlası: A metafictional appraisal
- Tez No: 350897
- Danışmanlar: DR. SÜHA OĞUZERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Ahmet Mithat Efendi?nin Karı Koca Masalı (1875) ve İhsan Oktay Anar?ın Puslu Kıtalar Atlası (1995) romanları üstkurmaca tekniği ve öğeleri bakımından incelenmiştir. Çalışmada ele alınan araştırma sorularının bazıları şunlardır: ?Bir metnin üstkurmaca olup olmadığını belirleyen unsurlar nelerdir? Türk edebiyatında üstkurmaca kullanım yöntemleri nelerdir? Üstkurmaca teriminin tanımından önce ve sonra yazılan romanlarda ne gibi farklılıklar gözlemlenebilir?? Bu tezin ilk bölümünde üstkurmaca teorisi üzerine bilgi verilerek terimin tanımları incelenmiş ve örneklendirilmiştir. Ardından önemli edebiyat kuramcılarına değinilerek daha genel ve kapsayıcı bir üstkurmaca tanımı yapılmıştır. Üstkurmaca tekniğinin kuramsal arkaplanı incelenirken kaynak olarak Mark Currie tarafından baskıya hazırlanmış Metafiction, Linda Hutcheon?ın Narcissitic Narrative: The Metafictional Paradox kitabı, ve Patricia Waugh?un Metafiction: The Theory and Practice of Self-Conscious Fiction kitapları kullanılmıştır. Sonraki bölümlerde, ilgili metinler, anlatıda kullanılan üstkurmaca tekniği ve öğeleri bakımından incelenmiştir. Son olarak, üstkurmaca teriminin tanımlanmasından önceki dönemi temsilen Karı Koca Masalı, sonraki dönemi temsilen de Puslu Kıtalar Atlası romanlarının karşılaştımalı çözümlemesi yapılmıştır. Üstkurmaca teriminin tanımlanmasından önce, üstkurmaca teknik ve öğelerinin Osmanlı edebiyatının dikkat çekici bir son dönem metninde kullanıldığı gözlemlenmiştir. Osmanlı edebiyatından bu metnin modern/postmodern Türk edebiyatında üstkurmaca metinleri için zemin hazırladığı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1)Üstkurmaca 2)Postmodern Roman 3)Türk Edebiyatı 4)Anlatı Teknikleri
Özet (Çeviri)
In this study two texts of Turkish literature, Karı Koca Masalı (1875) by Ahmet Mithat Efendi and Puslu Kıtalar Atlası (1995) by İhsan Oktay Anar are examined in terms of metafictional techniques and components. Some of the research questions in this thesis have been ?What determines a text?s metafictionality? In what ways has metafiction been used in Turkish literature? What differences can be observed in metafictional novels written before the term was defined and introduced to the field of literature?? In the first part of this thesis, the theory of metafiction is presented and its definitions are examined and exemplified. Following this examination a more general and encompassing definition of metafiction is presented in reference to prominent literary theorists. Main referential books on metafictional theories used in this thesis have been Metafiction edited by Mark Currie, Linda Hutcheon?s Narcissistic Narrative: The Metafictional Paradox, and Patricia Waugh?s Metafiction: The Theory and Practice of Self-Conscious Fiction. In the successive sections of the thesis, the chosen texts are studied in terms of the metafictional techniques and components used in the narratives. Finally, a comparative analysis of Karı Koca Masalı and Puslu Kıtalar Atlası has been given in their respective historical and theoretical contexts. It has been observed that metafictional techniques and components have been used in the late Ottoman period, during which metafiction had not been defined as a term. It has been concluded that the late Ottoman metafictional text had set the base for the metafictional texts in modern/postmodern Turkish literature. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)Metafiction 2)Postmodern Novel 3)Turkish Literature 4)Narrative Techniques