Güven Turan'ın romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Güven Turan's novels
  1. Tez No: 723558
  2. Yazar: KÜBRA GÖK SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Türk edebiyatının 1960 kuşağı içinde yer alan Güven Turan, kaleme aldığı farklı türden eserleri ile dikkat çeker. Şiir, roman ve öykülerinde daha çok modern sanatın imkânlarına yönelen Turan, insanın iç dünyasını her yönden gerçekçi biçimde sunma eğilimindedir. Yapılan bu çalışmada Güven Turan'ın romanlarının yapı ve tema bakımından modern romanın ilkeleri bağlamında incelenmesi amaçlanır. Yöntem olarak daha çok metin merkezli bir bakış açısı benimsenir. Güven Turan romanlarının yapısal unsurları olarak şahıs kadrosunda, kişilerin iç dünyaları anlatılır. Bireyin hislerini, düşüncelerini, ruh hâllerini daha iyi anlatabilmek için bilinç akışı, iç çözümleme, iç monolog gibi tekniklere başvurulur. Buna bağlı olarak mekân ve zaman kavramları da arka planda işlevsel şekilde yer alır. Romanlarda, olaylardan ziyade durumlar söz konusudur. Söz konusu durumların sunumunda hâkim ve/ya kahraman bakış açısı ile bunlara bağlı anlatıcı türleri tercih edilir. Temalarda ise bireyin iç dünyasına dönülerek kişinin topluma olan yabancılaşması, yalnızlaşması ve bunalımları anlatılır. Ayrıca Turan'ın romanlarında aşk kavramı önemli bir yere sahiplik eder. Eserlerde çağrışım gücü yüksek kavramlar kullanılarak yer yer şiirsel anlatıma rastlanır. Bu bağlamda romanlarının modern sanat anlayışıyla büyük oranda uygun bir hüviyete sahip olduğu anlaşılır.
Özet (Çeviri)
Güven Turan, who is in the 1960s generation of Turkish literature, draws attention with his works of different genres. Turning to the possibilities of modern art in his poems, novels, and stories, Turan tends to present the inner world of humans realistically from every aspect. This study aimed to examine Güven Turan's novels in terms of structure and theme in the context of the principles of the modern novel. As a method, a text-oriented perspective is rather adopted. As the structural elements of Güven Turan's novels, the inner worlds of the people are told in the cast of characters. Techniques such as stream of consciousness, internal analysis, and internal monologue are used to explain the feelings, thoughts, and moods of the individual in a better way. Accordingly, the concepts of place and time stay in the background in a functional way. His novels are about situations rather than events. In the presentation of the aforementioned situations, the third and/or first person narrative and the narrator types connected to them are preferred. In the themes, the alienation, loneliness and depressions of the individual from the society are explained by returning to the inner world of the individual. In addition, the concept of love has an important place in Turan's novels. In his works, there is a poetic expression from time to time by using concepts with high connotative power. In this context, it is understood that his novels have a substantially suitable identity with the understanding of modern art.