word senders: American Indian poets re-locating Indian ıdentity
Söz gönderenler: Kızılderili kimliğinin Amerikalı kızılderili şairler tarafından yeniden konumlandırılması
  1. Tez No: 226022
  2. Yazar: DEMET SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Avrupalıların Amerikayı işgali Kızılderililerin hayatları ve kültürleri üzerinde tamir edilemez zararlar vermiştir. Amerikan hükümeti yüzyıllar boyu Kızılderilileri atalarının topraklarından zorla rezervasyon alanlarına sürerek, çocuklarını yatılı okullara alıp kültürlerini silmeye çalışarak, dini ve geleneksel törenlerini yasaklayarak, ve kızılderili kabile/devletlerle imzaladığı tüm anlaşmaları tek tek ihlal ederek Kızılderililere yönelik başarısız bir politika yürütmüştür. 1960'lı yılların sonunda bu adaletsizliklere karşı Kızıl Güç (Red Power) hareketi doğmuş ve Kızılderililer ilk kez kendi kollektif kimliklerini tanımlamış ve bu kimliği çok kültürlü Amerikan toplumunda konumlandırmı şlardır. Yine bu dönemde Kızılderili Rönesansı denilen edebi akımla modern Kızılderili edebiyetı ve şiiri gelişmeye başlamıştır. 1990'lı yılların başlarından itibaren Kızılderili edebiyatında yeni bir eğilim gözlenmiş ve kimlik tanımlamaları kollektiften kabile- yani komün- kimliğiyle bireysel kimliğin bir karışımına dönüşmüştür. Ancak bu kimlik tanımlamaları da çeşitlilik göstermekte, bu çalışma için seçilen şairler Harjo, Blaeser, Turcotte ve Alexie kendi yaklaşımlarını ortaya koymaktadırlar. Bu şairler binlerce yıllık sözlü edebiyat geleneğiyle günümüz şiir akımlarını olağanüstü bir karışımla birleştirmişler ve böylece batı kaynaklı teorilerin incelemede kısmen eksik kalacağı hem şekil hem de içerik açısından benzersiz bir tür oluşturmuşlardır. Sonuç olarak, çağdaş Kızılderili şairler birbirlerinden farklı kimlik konumlandırmalarına sahiptirler; bu yüzden bugünün Amerikasında Kızılderililer için tek bir kimlik tanımından veya konumlandırmasından bahsedilemez. Çeşitlilik hem edebiyatlarında hem de kültürlerinde hala devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The European invasion of America severely destroyed Indian lives and cultures. The United States government led a series of unsuccessful relations with American Indians, forcing them out of their ancestral homelands into reservations, trying to erase their culture in boarding schools, banning their religious and traditional ceremonies, and breaking every single treaty it signed with Indian tribes. These injustices finally led to a more organized movement called Red Power within the late 1960s. The definition and location of Indian collective identity was for the first time done by Indians themselves. The literary movement, Native American Renaissance also appeared during the same period accompanying the riots and giving them a voice. Within the 1990s American Indian authors celebrated their multiplicity, and articulated a different sense of identity which is more tribal and personal rather than collective. The four poets chosen for this study are Harjo, Blaeser, Turcotte, and Alexie. They adopted the techniques from the oral narratives that were thousands of years old, and at the same time as being mostly college educated urban Indians they used various forms of western poetry. Since this created a unique blend both in form and in content, western theories do not seem completely efficient in providing a full scale understanding for the criticism of Indian poetry today. In short, contemporary American Indian poets have a multiple way of re-locating Indian identity; therefore, one cannot talk about a single definition of identity for the Indians in today?s America. Diversity continues both in Indian literature and in Indian cultures.