Küreselleşme çerçevesinde küresel medya-Türk medyası ilişkisi
The relationship between global media and Turkish media within the framework
- Tez No: 226025
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN KOCABAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
21. yüzyıla damgasını vuran küreselleşme kavramı, teknolojik gelişmelere bağlı olarak iletişim sektöründeki ilerlemeler sonucunda ülkeler arasında ekonomik, siyasi ve sosyal ilişkilerin yaygınlaşması, dünyanın bütünleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Kavram, kimilerine göre dünyayı bütünüyle değiştiren ve geliştiren ?anahtar? bir sözcük, kimilerine göreyse güçlülerin lehine işleyen, eşitsizlikleri artıran bir olgu olarak algılanmaktadır. Ancak küreselleşme, bu karşıt yargılara rağmen, tüm dünyayı etkisi altına alan bir süreçtir. Bu bağlamda, gerek dünyada, gerekse Türkiye'de medya sektöründe küreselleşmenin etkileri hissedilmektedir. Günümüzde küresel medya şirketleri, ya ortaklık şeklindeki oluşumlarla ya da birleşme veya satın alma yoluyla pazarlarını genişletmeye çalışmaktadırlar. Bu şirketlerin asıl amacı, hem kârlarını artırmak, hem de ölçek ekonomisi etkisinden yararlanarak maliyetlerini azaltmak ve sinerji yaratmaktır. Durum, Türk medya sektörü açısından değerlendirildiğindeyse, küresel medya şirketlerinin ülkeye yatırım yapmaya başladıkları gözlenmektedir. Türk medyasını gelişmekte olan bir pazar olarak gören, bu pazarlar aracılığıyla farklı kitlelere ulaşıp, reklam pastasından pay alarak kârını ençoklaştırmak isteyen küresel medya şirketlerinin, son dönemlerde yatırımlarını hızlandırma eğiliminde olduğu görülmektedir. Gerek yatırım yatırım yapan küresel medya şirketleri, gerekse Türk medya şirketleri açısından düşünüldüğünde kârlılık ve işletme bazındaki faydalar yatırımlar için temel alınmaktadır. Oysa medya işletmeleri, kamusal alana hizmet etmeleri gereken kuruluşlar olmaları nedeniyle diğer işletmelerden farklıdır. Üretimlerinin etkisinin, çok geniş bir alan üzerinde kendisini gösterdiği düşünüldüğünde, atılan adımlarda daha dikkatli olunması gereği gözden kaçırılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization which stigmatized 21st century is defined as the improvement of economic, political, social relations among countries, and the unification of the world as a result of improvements in communication sector due to technological innovations. The concept is perceived by some as a key word that changes and improves the world completely, and it is conceived by some other people as s fact that works for the benefit of the strong and increases inequalities. But in spite of these opposing judgments, it is a process that affects the whole world. In this context, effects of globalization are felt both in media sectors both in the world and in Turkey. At present, global media institutions are trying to enlarge their market shares either through joint ventures or merges or purchasing. Actual aims of these media institutions are to increase their profits on the one hand, and decrease their costs and thus create a synergy by benefiting from scale economy on the other. Evaluating this situation on Turkish media sector, it has been observed that global media institutions have begun to invest in this country. It has been observed that global media institutions are inclined to speed their investments up recently as they see Turkish media as a grooving market and want to maximize their profits and thus take share from advertising cake. When the situation is evaluated in terms of both the global and Turkish media institutions, benefits on the basis of profitability and institutions are taken as basis. Yet, media institutions are different from other institutions in that that are to service public domain. Considering that the effect of their production is felt upon a huge mass, it should not be overlooked and that they should be more careful in the steps the take.