Zihin dili programlamasının (NLP) kişisel gelişim ve kişilerarası iletişim üzerindeki etkileri (NLP eğitimlerinin kişisel gelişim, örgütlerde kişilerarası iletişim ve performans geliştirme üzerindeki etkilerine ilişkin bir araştırma)
The effects of neuro linguistic programming on personal development and interpersonal communication (A research related to the effects of NLP trainings on personal development, interpersonal communication in organizations and performance improvement)
- Tez No: 226026
- Danışmanlar: PROF.DR. DEMET GÜRÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
İnsan beyni, yaratıcılıkla sınırlı sonsuz bir potansiyele sahip olmasına karsın islevlerinin tam anlamıyla kullanılabilmesi amacına yönelik çalısmalar devam etmektedir. İnsanoglu beyni üzerinde kontrol sahibi olmak için gerekli tüm iç kaynaklara sahiptir. Önemli olan nokta, ilgili kaynak ve bu kaynakların kullanım yolunu açacak tekniklerin farkında olabilmektir. Zihin Dili Programlaması (NLP-Neuro Linguistic Programming) bu dogrultuda sundugu modern tekniklerle daha iyi düsünme, sınırlayıcı durumlardan istenilen sonuçlara ulasma, beyni amaçlar dogrultusunda yönlendirme ve daha basarılı olma yolunda etkili pragmatik bir disiplin olarak ortaya çıkmaktadır. Kisinin içsel ve dıssal algılarını ortaya koyan imaj, duygu, düsünce, ses gibi unsurları tanımlayan NLP'de Neuro (sinir) zihinsel yasamın düzenlenis biçimi, Linguistic (dil) dilin nasıl kullanıldıgı ve kisiyi nasıl etkiledigi, Programming (programlama) düsünce ve davranısların nasıl programlandıgını ortaya koymaktadır. Empirik çalısma biçimiyle NLP, aktarılabilir yetenekler olusturarak insan performansı ve mükemmelliginin yapısını incelemekte ve bu yapı içinde fark yaratan baglamları arastırmaktadır. Kisilerarası iletisimi etkinlestirmeye dönük stratejileri ile iletisime iliskin bir sistem olusturan NLP, belirli durumlara uyarlanabilir niteligiyle egitim, liderlik, tıp, psikoterapi, spor gibi alanlarda uygulama olanagı bulmaktadır. Ortaya çıkısından bu yana farklı durumlara uygulanabilen NLP; empati olusturma, olaylara farklı bakıs açısı kazandırmak için çapalama, inanç degistirme stratejileri, temsil sistemlerini belirleme gibi bir çok teknik gelistirmistir. Günümüz rekabet yogun ortamlarında insan kaynaklarının degisim ve gelisiminin önemini anlamıs örgütler mükemmelligi yakalamada NLP egitimlerinden yararlanabilmekte ve bu yolla daha geliskin, insancıl, basarı odaklı görev ve etkilesim süreçlerine kavusarak alanlarında fark yaratan uygulamaları gerçeklestirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although human brain have an endless potential, studies focusing on its talents fully, have been contuining. It can be maintaing that human kind have all internal resources to be an active and managing position for controling his brain. An emerging point is to realise related resources and tools enabling come into use that resources. In this parallel, Neuro Linguistic Programming (NLP) as a discipline is pragmatic is interested in models and techniques which enable reaching to desired results from limiting situations, directing human brain on purposes and to be more successfull. NLP describes the images, feelings, thoughts, sounds etc. that establish the senses relating inner and outer world. NLP is abbrevation of Neuro, Linguistic and Programming. Neuro refers to how to organized the mental life, Linguistic is about how to use language and how its affects to humans, Programming points to how to programme thoughts and behaviors. With its empirical study, NLP examines the structure of human performance and excellence with the goal of creating differences in the concerning structures. NLP establishes a system as regards to communication and the system at issue empowers the interpersonal communication with its special strategies. With its adaptable features NLP, has found applications in such areas education, leadership, medicine, psychotherapies, motivation and performance development. Since its beginnings NLP has established many models and techniques such as empathy building techniques, anchoring, belief chancing systems, representation systems and their submodalities that can be applied to various situations. The organizations comprehending the importance of changing and improving of the human resources in today?s area of dense rivalry have started to benefit from training and consulting based on NLP. By this way organizations could perform practises making the difference in their fields by reaching more humanistic, achievement oriented and improved task and interaction courses.