Teşhis amacıyla kullanılan düşük enerjili gama ışınlarının insan plazma proteinleri ve bazı enzimler üzerine etkisi
- Tez No: 22606
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yaptığımız çalışmada 5 cc 'lik kan örneklerini 5 mCi, 10 mCi ve 15 mCi dazlarında gama ışınları ile 37*C de 4 saat süreyle ışınladık. Işınlama sonucunda uygulama ve kontrol gruplarında total protein, Albumin, albumin/globul in, düzeyleri ile AST, ALT, ALP ve LDL düzeylerini otoanalizörde tayin ettik. Total protein, Albumin, albumin/globul in, ALP ve ALT düzeylerinde anlamlı bir değişim gözlemedik (P>0.05). AST ve LDL düzey lerinde ise sadece İO mCi ile ışınlanmış LOL değeri hariç anlamlı değişim gözledik (P0.05). 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY The studies of low energy radioisatops and their applica tions in medicine are increased daily. It is exceedingly important in terms of risk factor on the workers. In this study we investigated the effects of low energy gamma rays (140 keV) on the blood proteins and some enzymes levels in vitro. The blood was taken from 10 voluntary and healthy persons aged from 20 to 25 years and were exposed to there different doses of gamma rays (5 mCi, 10 mCi) for four hours. The levels of ALP (Alcalen Phosphatase), ALT (Alanin Transaminase), AST (Aspartat Transaminase), LDH (Lactat Dehidrogenase), TP (Total Protein), ALB (Albumin) and Albumin/Globulin ratio were determined for control and experimental groups. The control and experimental groups were compared statistically for all the parameters.