Akciğer kanserlerinde serum alkalen fosfataz, sialik asit, seruloplazmin düzeyleri ve tanıdaki önemleri
  1. Tez No: 22607
  2. Yazar: LEYLA ÇOLPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS AYDINOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Akciğer kanseri, Dünya *da ve Türkiye'de çok önemli onkolojik sorunlar meydana getirmektedir. Bu hastalıkların tanı ve takibinde biyokimyasal incelemelerin yeri inkar edilemez. Son yıllarda malign hastalıkların tanısında çeşitli“Marker”ler araştırma konusu olmuştur. Bunlar arasında alkalen fosfataz, sialik asit ve serüloplazmin de bulunmak tadır. Bilindiği gibi tümör hücrelerinin golgi kompleksinde, endoplazmik retikulumlerinde ve özellikle hücre membranlarında alkalen fosfataz depolanması artmaktadır. Zamanla hızla gelişen tümör dokusu etrafındaki normal dokuyu da ha rap etmekte ve membran enzimi olan alkalen fosfataz tümörün civarında ekstrasellüler ortamda ve serumda artmaktadır. Kanser hücresinin yüzeyi bir çok bakımlardan normal hücrelerden farklılık gösterir. Bir çok hücre tipindeki neoplastik transformasyonlar membran glikoproteinlerinin bileşimindeki değişikliklerle ilgilidir. Membran glikoproteinleri hücre yüzeyinin ana yapısal komponentleridir.Bu durumda hücre yüzeyindeki sialik asit seviyeleride değişmektedir. Karbonhidrat taşıyan moleküllerin, normal fonksiyonlarını kaybeden hücrelerden açığa çıkması, serum total ve lipide bağlı sialik asit seviyelerinin incelenmesi üzerine dikkatleri çekmektedir.Serüloplazmin, ferröz demir
Özet (Çeviri)
SUMMARY Lung carcinomas are the most important oncological problems all through the world and in Turkey. The place of biochemical examinations in the diagnosis and perseverance of the illness haven't been denied. In recent years, various markers have been examined with respect to the diagnosis of malignant d i sea ses. Among these are Alkaline phosphatase (ALP), Sialic asid (S.A.) and ceruloplasmin (SP).As it is known, Alkaline phosphatase is deposited in great quantities in the golgi complex and endoplasmic reticulum, and particuarly in the cell membrane of tumour cell. The malignant tissue that quickly grows in t i me, damages the normal t issue. Alkaline phosphatase levels around the tumour, in serum and extracellular compartment were found increased in several studies. The surface of cancer cells differs in many respects from normal cells. Neoplastic transformations of a variety of cell types are associated with changes in the composi tion of membrane glycoproteins. Serum total sialic acid and lipid bound sialic acid levels have drown considerable interest because of glyco proteins and glycolipids aberrations in cell which have abnormal functions. Mean values for serum total Alkaline phosphatase, sialic acid and ceruloplasmin levels were found to be, 89.08±63.19 IU/L, B9.16±23.87 mg/dl, 45.28±14.94 mg/dl 78respectively. Serum SA/ALP, ALP/SP, SA/SP ratios were found to be, i.307±0.802, 2.32±2.59, 2.18±0.91 respec tively.