Bir ihracat finansman yöntemi olarak faktoring: Dünya ve Türkiye uygulaması
Factoring as an export financing method: Application of Turkey and world
- Tez No: 226069
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Faktoring, bir sirketin alacak hakkının faktoring sirketi denen kuruluslar tarafından borçluya danısılmaksızın satın alınmasıdır. Bu yöntem isletmelere garanti verme, finansman sağlama ve muhasebe hizmetleri gibi üç temel fonksiyonu yerine getirir. Faktoring isleminde; satıcı, faktoring sirketi ve alıcı olmak üzere üç taraf vardır. Uluslararası faktoringde ise bu iliskiye dördüncü taraf olarak muhabir faktor kurulusu eklenmektedir. Faktoring islemi, faktoringin yapıldığı yer, satıcının faydalandığı hizmetler, riskin üstlenilip üstlenilmemesi gibi unsurlara göre farklılasmaktadır. Ancak faktoring türleri birbirinden kesin çizgilerle ayrılamaz. Faktoring uygulamasının tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte, bu yöntemin gelisimi ?kinci Dünya Savasından sonra hız kazanmıstır. Son yıllarda dünya faktoring hacmi hızla büyümektedir. 1993 yılında yasanan durgunluk dönemi hariç, sürekli artan bir büyüme trendi mevcuttur. Dünya faktoring hacminde ülkeler bazında ilk üç sırayı ?ngiltere, ?talya ve ABD almaktadır. Ayrıca dünya uygulamasında en büyük payı yurtiçi faktoring almaktadır. Dünyadaki genel eğilim küçük firmaların faktoringi daha çok kullandıkları yönündedir. Konuya bölgesel olarak bakıldığında faktoring cirosunun yarıdan fazlasına Avrupa ve Amerika'nın sahip olduğu görülmektedir. Faktoring'in Türkiye'deki gelisimi diğer ülkelere kıyasla geç olmustur. Faktoringin gelisimi, Dünya'dakinin tersine, önce yurtdısı faktoringle baslamıs, daha sonra yurtiçi faktoring ağırlıklı hale gelmistir. Türkiye'de faktoringe iliskin özel bir düzenleme yoktur. ?slemler genel hukuk düzeni içerisinde yürütülmektedir. Ancak hukuki altyapı eksiklikleri bu sektörde sorunlar yasanmasına neden olmakta ve gelisimini engellemektedir. Faktoring'deki maliyetlerin yüksekliği de bir diğer problemdir. Türkiye'de nicelik açısından hızla gelisen faktoring sektörü, nitelik açısından henüz istenilen düzeyde değildir. Dünya'da açık hesap türü islemlerin yaygınlasmasıyla artan rekabet gereği, gerek Türkiye gerekse diğer ülkeler açısından açık hesapla çalısmaya imkan veren bu finansman yöntemini cazip kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Factoring is the process of purchasing commercial accounts receivable from a business at a discount without consulting the debtor. This method performs three basic functions as giving guarantee to businesses, getting funds, and accounting services. In factoring process there are three parts , the vendor, factoring agency and the buyer. However, in international factoring correspondent factoring institution is added as the fourth part. Factoring process varies according to the factors like the place factoring is done, the services that the vendor utilizes, and whether undertaking the risk or not. But the types of factoring can?t be separated from one another with definite features. The history of factoring application is traced back to very old times, yet the development of this method was accelerated after the World War II. In recent years the world factoring volume has been booming rapidly. Except for the recession period experienced in 1993, there has been constantly increased growth trend has existed. In the world factoring volume, in countries terms England, Italy and USA take the first three rank. Moreover domestic factoring takes the biggest share in the world application. The general tendency in the world is in the direction of that small firms use factoring more. Refering to the subject locally, it seems that Europe and America have more than half of the factoring turnover. The development of factoring in Turkey has come about late compared to other countries. The development of factoring , unlike other countries in the world , first began with the foreign factoring and then domestic factoring became intensive. There is no specific amendment relating to factoring in Turkey. The procedure is conducted in general legal system. But the lack of legal substructure causes some troubles experienced in this sector ans prevents it?s development. Also the height of costs is another problem. The factoring sector that develops rapidly in terms of quantity is not at the wanted level in terms of quality. Because of growing competition along with open account operation?s becoming widespread in the world , factoring makes this finance method attractive that enables to work with open account in terms of both Turkey and other countries.