Bankacılıkta maliyetler ve fiyatlandırma Türkiye'deki ilk altı büyük bankanın analizi
Costs and pricing in banking analyse of the six biggest banks of Turkiye
  1. Tez No: 226080
  2. Yazar: CEREN AYBİKE URLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalısmada, bankacılıkta maliyetler ve fiyatlandırma konuları üzerinde durulmaktadır. Öncelikle banka ve bankacılık kavramları açıklanmakta, bankaların fon kaynakları ve gelir tablosu kalemleri genel olarak incelenmektedir. Daha sonraki bölümde; fiyatlandırma konusunda bankaların hassasiyet gösterdikleri noktalar açıklamakta ve fiyat kararını etkileyen etmenler incelenmektedir. Degisik fiyatlandırma yöntem ve stratejileri açıklanmaktadır. Çalısmanın son bölümünde, Türkiye'de aktif büyüklüklerine göre seçilen ilk altı büyük bankanın gelir tablosu ve bilanço verilerinden hareketle, fiyatlandırma kararlarına etki edebilecek gelir ve gider kalemleri incelenmektedir. Uygulama konusu bankaların yatay ve dikey analizleri karsılastırmalı olarak yapılmakta ve yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, bank costs and pricing examined. First of all, bank and banking consepts are explained, money resources of banks and income statement accounts are studied. In this respect, the points which are the banks are sensitive about and the factors that effects pricing decisions are studied. Different types of pricing forms and strategies are explained. In the last part of this study, the six biggest banks in Turkey which had been chosen by bigness of assets are analysed with their balance sheet and income statement datum. Their horizontal and vertical analyse of these financial tables are compared and explicated.