Bir kent gelişim projesinin oluşturulması ve tanıtımı aşamalarında stratejik iletişim planlaması ve Malatya örneği
A strategic communication planning in the process of establishing and introducing an urban development project: Malatya example
  1. Tez No: 226081
  2. Yazar: HAKAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PINAR ERASLAN YAYINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde kentler ülkelerin gelismislik düzeyini gösteren bir yapı haline gelmistir. Çogu kent ismi ülke isminin önüne geçmis, ülke gelismisligini ve tanınırlılıgını kentle saglar konuma gelmistir. Kent gelisimi kavramı kentlerin artan öneminden dolayı daha çok gündeme gelmektedir. Kentler gelisen potansiyellerini ancak planlı bir gelecek vizyonu ile kullanabilirler. Bu çalısmada bir kent gelisim projesinin olusturulması ve tanıtımı asamalarında stratejik iletisim planlaması ve Malatya örnegi uygulaması yapılmıstır. Çalısma bir ihtiyaç haline gelen kent gelisim planlamasının kenti olusturan dinamiklerce birliktelik içinde olusturulması ve tanıtılması amaçlanmaktadır. Bunun için öncelikle kuramsal veriler ortaya koyulmus sonrasında uygulama planının tasarımı yapılmıstır. Malatyalı İs Adamları Dernegi (MİAD) bünyesinde kurulan arastırma ve planlama grubu, Malatya Kent Gelisim Planının olusturulmasına yönelik bir projeyi halen devam ettirmektedir. Bu arastırma çalısmasında ele alınan Malatya örnegi MİAD'ın Kent Gelisim Projesi temelinde gelistirilmistir. Bir sivil toplum kurulusu olarak MİAD hazırlamakta oldugu kent gelisim projesi için bu çalısmada tasarlanan stratejik iletisim planının uygulamaktadır. Bu uygulama çalısması iletisim yöntemleri kullanılarak kentin gelecegini sekillendirecek çalısmaların benimsetilmesi ve uygulama yolunun açılmasını saglamaya yönelik hazırlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Today, cities have become the implication of development level countries. Names of many cities are well known than that of countries. Owing to cities gaining importance, civic development concept has become more used day by day. Only cities having a certain vision can use their potential efficiently. In this thesis, strategic communication planning in the process of establishing and introducing an urban development project and implementation of it on Malatya City, are studied. The purpose of the thesis is to constitute and introduce urban development project with dynamics which generate urbanization. For that, firstly institutional data are prepared and then the design of application plan is constructed. The research and planning team under the scope of foundation of businessmen from Malatya (MİAD) has been working on a project which is orientated to create Malatya Uban Development Plan. Malatya sample in this study is built up in the basis of project of MİAD. For urban development project MİAD, as a nongovernmental organization, has been implementing the strategic communication plan which is studies in the thesis. The aim of the thesis is to provide the adoption of the studies which will shape the future of the cities by implementing communication methods. Key Words : Urban, Urban Development, Planning, Malatya, Strategic, Communication Planning