Teknolojide yenilik türüne göre önem kazanan liderlik becerileri: Kocaeli otomotiv sektöründe ar-ge ve ür-ge departmanlarıyla karşılaştırmalı bir vak'a çalışması
Leadership skills which gain importance according to the technological innovation style: A comparative case study between r&d and m&d departments in automotive sector in Kocaeli province
  1. Tez No: 226104
  2. Yazar: SELVA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Pazarda etkin bir yönetim anlayışı ile strateji belirleyen işletmeler, maksimum faydayı elde etmek ve pazar paylarını arttırmak için Teknoloji yönetimine ve teknoloji ile ilgili bilgilerin organizasyona yayılmasını sağlayacak ve bunları koordine edecek lidere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu süreçte, teknolojiyi üreten ve geliştiren insan kaynağının becerilerini geliştirmek işletmenin başarısını arttırıcı en önemli faktör olarak yerini almalıdır. Çünkü değişim ortamında, gelecekte var olmak isteyen firmalar ancak teknoloji liderinin belirlediği stratejik yönde ağırlıklı olarak hareket ederek rekabetçi konumlarını koruyabilirler. Bu çalışmada genel olarak teknoloji ve liderlik literatürlerinden yararlanılarak liderliğin tanımı, liderlik türlerinin gelişimi, liderlik becerileri ve bu becerilerin teknolojiyi en etkin ve verimli şekilde kullanabilecek şekilde elde edilebilmesi ile ilişkili olan tüm gerekli becerilerin kavram ve özellikleri üzerinde durularak, teknoloji ve liderlik tüm boyutlarıyla ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The enterprises which have a strategy with a management effective in the market, need a leader who can provide and coordinate the technological management and distribute the related information to the organization in order to maximize the benefits and to expand their market share. During this process, the most important factor for increasing the enterprise?s success shall be developing the skills of the personnel who creates and develops technology. The companies which aim to exist in the future can protect their competitive position in this changing environment only by moving through a strategy that is determined by the technology leader. In this research, all aspects of technology and leadership will be discussed, including the definition of leadership, the development of the types of leadership, leadership skills and all concepts and specifications on these skills that are necessary for using the technology in its most effective and efficient way.