Muhasebe denetiminde iç kontrol sistemi ve iç denetimin önemi
The internal system in accounting supervision and the importance of internal auditing
  1. Tez No: 226103
  2. Yazar: VOLKAN ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İsletmeye güven esasının temelinde saglam bir iç kontrol sistemi yatar. Finansal raporlamanın güvenilirligi, isletme faaliyetlerinin etkililigi ve verimliligi, yasalara ve diger düzenlemelere uygunluk iç kontrol sisteminin amaçlarını olusturur. Bu amaçların basarılmasına yönelik olarak yeterli ölçüde güvence saglamak üzere olusturulan ve isletmenin yönetim kurulu, yöneticileri ve personeli tarafından etkilenen bir süreç olarak tanımlanan iç kontrol sistemi, bir isletmede uygulanan tüm yöntem ve politikaları içine alan bir kavramdır. iyi çalısan bir iç kontrol sistemi kontrol riskini düsürecektir. Bu sayede denetçi ana kütleden seçtigi daha az sayıda örnek üzerinde çalısma imkanı bulacaktır. ç kontrol sisteminin etkin olması, denetçinin denetim esnasında hata yapma riskini, zaman, emek ve parasal maliyetleri düsürmektedir. Bu da muhasebe denetim sürecini kolaylastırmaktadır.
Özet (Çeviri)
What lies under the principle of confidence in a business enterprise is a solid internal check system. The reliability of financial reporting, the efficiency and efficiency of business activities, and conformity to laws and other adjustments constitute the objectives of the solid internal check system. The internal check system, which is developed in order to attain these objectives through enough assurance, and which is defined as a process affected by the administrative board, administrators and the personnel of the enterprise, is a concept including all of the tecniques and policies applied in an enterprise. An efficient internal check system would decrease the risk of control. Therefore, the supervisor would have the opportunity to work on fewer examples he has chosen from the main mass. The efficiency of the internal check system decreases the risk of the supervisor to make mistakes; time, labour and money costs, which facilitates the process of accounting supervision.