Azerbaycan ve Gürcistan'da yaşanan demokratikleşmenin yapısal sorunları
Structural problems of democratization in Azerbaijan and Georgia
  1. Tez No: 226109
  2. Yazar: MEHMET ARAS DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı son dönemde eski Sovyet coğrafyasında yaşanan sivil devrimlerin, kökenini araştırıp, yaşanan bu olayların da aslında bir çeşit demokratikleşme dalgası olduğunun gösterilmesidir. Bilindiği üzere 2000'li yılların başında Gürcistan ve hemen arkasından Ukrayna'da yaşanan devrimler ile alışılmışın dışında kan dökülmeden iktidarlar değişmiştir. Ancak değişen iktidarlar hep Batı yanlıları olmuştur. Öncelikle halkın sokağa inmesi ve ardından seçimlere itirazıyla başlayan bu hareketler, seçimlerin Batı yanlılarınca kazanılmasıyla son bulmaktadır. Yalnız unutulmaması gereken başka bir örnek de Azerbaycan'dır. Azerbaycan'da da komşusu Gürcistan'ın yaşadığı tarzda bir devrim öngörülmekteydi. Fakat beklentiler boşa çıkmıştır. Beklenen devrim olmamıştır. Buradan anlaşılan şudur ki; artık Batılı güçler kendi saflarına çekmek istedikleri ülkeleri sivil devrimler ile saflarına almaktadır. Azerbaycan gibi iktidarın Batı ile sorun yaşamayan ülkeler de ise bu tarz çalışmalara gerek kalmamaktadır. Başka bir deyişle önceden Sovyet sisteminde ?Planlı Ekonomi? yaşayan bu ülkeler artık başta ABD, George Soros ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) önderliğindeki Batılı güçlerce ?Planlı Demokrasi?yi yaşamaya mecbur bırakılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The main aim of this paper, to focus the roots of sivil revolutions in former Soviet countries and try to show them as a new kind of democracy wave. As everbody know, civil revolution has happened in Georgia and Ukraine in the beginning of 2000?s. Pro western opposition came to power in those countries without any violent or splash blood. But it should be noted that allways pro-western sides come to the power. First of all, people came down to the streets and begun to the demonstrations, than they rejected the result of the elections, so elections renewed and pro-western parties came to the power. There is a one unique case that is Azerbijan. She never lived this kind of revolution. There was a great expectation but nothing happened. Western powers, started to use civil revolutions to take countries to their sides. But, for some countries like Azerbaijan, there is no need to civil revolution, because she was ruled by pro western power. In the other word, those countries were living under fear of ?Command Economy? bow they are living under fear of ?Command Democracy?.