19.yy. Batılılaşma etkisiyle Osmanlı sarayına giren mobilyanın gelişimi: Dolmabahçe Sarayı örneği
In 19.th century the furniture changing which was went in Ottoman pallace with effecting westernization: Dolmabahçe Pallace copy
  1. Tez No: 226110
  2. Yazar: ÖZGÜR ALGAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ DEMİRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Art History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ülkemizde iç mekân tasarımıyla ilgili yapılmıs bulunan yüksek lisans tez çalısmaları incelendiginde genellikle; insan-mekân iliskisi, insan-mekân iliskisinde kültür, psikoloji, sosyoloji faktörlerinin etkileri, konfor- esneklik, estetik, begeni boyutu, mekân tasarımında Ülkemizde iç mekân tasarımıyla ilgili yapılmıs bulunan yüksek lisans tez çalısmaları incelendiginde genellikle; insan-mekân iliskisi, insan-mekân iliskisinde kültür, psikoloji, sosyoloji faktörlerinin etkileri, konfor- esneklik, estetik, begeni boyutu, mekân tasarımında algı faktörü, mekân türleri ve eylemleri mekân donatı elemanları ve özelliklede mobilya konusunun irdelendigi görülmektedir. Ancak mobilya ile ilgili yapılan bilimsel çalısmaların ise konuyu agırlıklı olarak mobilya tasarım tarihi açısından irdelendigi; mobilya yapım malzemelerinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik sartlara karsı donanım gibi çalısmaların azlıgı dikkati çekmektedir. Öte yandan ülkemizde mobilya kullanım alıskanlıgı ile Türk toplumunda mobilya kültürü konularında yapılan bilimsel arastırmalarda yok denecek kadar azdır. Bu çalısmada bir yandan Türk toplumunda yasam alıskanlıkları ve toplum kültürü unsurları çevresinde gelisen mobilya kavramı detaylı bir sekilde irdelenerek, özellikle 19.yy Osmanlı- Türk yasamında mobilya kullanımı, mobilya tasarım ve yapımı Osmanlı sarayları kapsamı içerisinde ele alınarak; Dolmabahçe sarayı örneginde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In our country when the studies of thesis in bachelar?s degree abaut the domestıc place are examined, it is seen that humanbeings- place relationship, it?s effect on culture, psychology, sociology, comfort- elasticity, aesthrtic sense, perception in place design, types of places and its elements especi ally on furniture. However, when the scientific studies abaut the history of furniture are examinrd it is paid attentiön of mechaical, physial and biological conditions on the productiön materials of furniture, on the other hand in our country the hobit ofusing furniture and the scientifi researches on the culture of furniture in Turkish society are not equgh. In this research, on one hand, the life hobits in Turkish society and the concept of furniture which develops with the elements, of the culture of society are exam.ned in detail Especially in the 19 th century the life of ottomans and Turks the usage of furniture design and production of furniture were dealt with araund the otoman Raloces The concep furniture was examined in the example of the palace of Dolmabahçe.