Çalışanların örgüt kültürü algılamalarında bölgesel farklılıklar üzerine bir araştırma
A study on regional diffrences of the workers perception of organization culture
  1. Tez No: 226126
  2. Yazar: ZAFER BUYRUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yönetim bilimleri yazınında örgüt kültürü, kurum kültürü, organizasyonel kültür, kurumsal kültür, işletme kültürü, firma kültürü gibi ifadelere rastlanmaktadır. İnsanların bir araya gelerek belirli bir amaca erişmek için oluşturdukları sosyal yapıların, yani örgütlerin, yaptıklarıyla, inançlarıyla, davranışlarıyla ve toplumlar için kültürü var eden her türlü unsurlarıyla, oluşturdukları örgüt kültürü; rekabeti, uluslara arası boyutta yaşayan tüm işletmeler için, her geçen gün daha da önemli hale gelmektedir. Örgüt kültürünün işletme çalışanlarınca nasıl algılandığı, elde edilmek istenen sonuçlara ulaşmada, yönetim fonksiyonunu yerine getirme uğraşı içerisinde olan bireylere sunulması gereken önemli bir bilgidir. Bu bilgiyi doğru olarak elde edebilmek, çalışanların kurum kültürü algılamalarının nasıl olduğunu tespit edebilmek için her geçen gün daha da çok araştırmacı tarafından farklı araştırmalar yapılmaktadır. Farklı eğitim ve algılama düzeylerinde bulunan çalışanların bir de farklı coğrafyalarda, farklı bölgelerde ve farklı kültürler içerisinde faaliyet göstermekte olduğu dikkate alınırsa; çalışanların örgüt kültürü algılamalarında da bölgesel farklılıklar oluşabileceği yargısına varılabilir. 2 Bu çalışmanın birinci bölümünde, örgüt ve kültür kavramları incelenmiş, örgütlerde bölümlere ayırmada kullanılan temel ölçütler konusu ele alınmıştır. İkinci bölümde örgüt kültürü kavramı ve örgüt kültürünün unsurları izah edilmiş ve örgüt kültürünün, sıkı bir birliktelik içerisinde olduğu, örgüt ile ilgili diğer kavramla ilişkisine dair bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, örgüt kültürünün sınıflandırılması, çalışanlarca algılanması, ölçümü ve modellerine ilişkin yapılan çalışmalara ve görüşlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise faaliyeti gereği bölge temelli örgüt yapısına ihtiyaç duymuş bir şirkette, çalışanların örgüt kültürü algılamalarına dair bir araştırma yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the management literature, terms like organization culture, corporate culture, organizational culture, corporal culture, and firm culture can be seen very commonly. The social structures that were constituted by the people to reach specific purposes that is organizations, with what they have done, with their believes with their behaviors and with the all other things which constitute the culture, builds up organization culture. The organization culture has gained more importance day by day for the firms that live the global competition. Perception of organization culture by the workers is an important data to the managers who knuckles down to achieve management function. To gather this data correctly and identify how the workers? perception of organization culture; many different researches has been conducted by researchers. The employees are in different educational and perceptional levels; additionally when it is taken consideration that they work in different geographical, regional and cultural locations; it can be claimed that there will be regional differences between their perceptions of organization culture. This study composed of four main parts. At the first part of the study; organization and culture notions have been examined, basic criterions which are used in organization structure also handled. At the second part, organization culture and elements of the organization culture has been explained. At the third part, some corporate culture survey techniques, the classification of the organization culture, employee?s culture perception and models have been examined. At the fourth part, a survey conducted about the perceptions of the organization culture by the employees at a region based structured organization and results have been examined.