Oyun teorisi ve firmaların stratejik davranışlarının modellenmesi
The game theory and modelling of the strategic behaviours of the firms
  1. Tez No: 226127
  2. Yazar: MURAT HÜCÜMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. Ş. ALPER KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Oyun teorisi, oyuncular arasındaki rekabet halini analiz etmeye yarayan uygulamalı matematigin bir alt dalı olmakta ve kuramın gelisim süreci yarım asır öncesine dayanmaktadır. Günümüzde çesitli alanlara uygulanan bu teori agırlıklı olarak ekonomide etkisini göstermektedir. Bu tez çalısmasının konusu da, kâr maksimizasyonu hedefiyle reklam, pazarlama, dagıtım, arz miktarı ve fiyat gibi çesitli stratejileri kullanarak rekabet etkilesimine giren ve mikro iktisadın unsurlarından biri olan firmaların söz konusu davranıs tarzlarının oyun modelleri kapsamında analitik olarak incelenmesidir. Bu baglamda, tezden çıkarılacak sonuçlardan biri, isbirligi içerisinde bulunmayan sirketler arasında karsılıklı strateji etkilesimi esasına göre oynanan oyunların yaygın olarak kullanılan oyun kuramı modelleri çerçevesinde ele alınması suretiyle bulunan Nash dengesi kavramlarının Pareto etkin olmasa dahi en güvenilir çözüm aracı oldugudur. Digeri ise, çimento sirketlerinin Cournot, Stackelberg ve Bowley klasik düopol modellerine göre elde ettigi denge neticelerinin dikkate alınması suretiyle oyunda rasyonel çözüm anlayısı olarak az üretim ve yüksek kâr ilkesine dayalı monopole en yakın isbirligi modelinin kullanılması gerektigidir.
Özet (Çeviri)
Game theory is a subbranch of the applied mathematics aiming at analyzing the competition between the players. The theory has been developped in the last 50 years. It has been applied to various fields, particularly to economy. The subject of this treatise is to investigate analytically the behaviour of the firms who as the components of micro economy enter competition interaction by using various strategies such as promotion, marketing, distribution, supply amount and price. In the context of game theory one of the results that can be inferred from the treatise is the fact that Nash equilibrium is the most reliable concept if it is not Pareto effective, in the games playing at the base of strategy interaction among the firms who are not in colloboration. The other one is the colloboration model abutting on monopol that is based on the principle of lesser production and higher profit by taking the equilibrium models into consideration that supplied by the classical duopoly models of Cournot, Stackelberg and Bowley, the cement producers.