Tüketimin cari gelire aşırı hassasiyeti: Türkiye uygulaması(1988-2005)
Excess sensitivity of consumption to current income: Analysis of Turkey (1988-2005)
- Tez No: 226138
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE ERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Birey yasam boyu faydasını maksimize etmek amacıyla, bütçe kısıtlaması altında optimal tüketim kararını almaya çalısmaktadır. Bireyin tüketim kararını etkileyen faktörlerin incelenmesi, ekonomik refahın artması ve etkinligi açısından önemli olmaktadır. Ancak tüketim teorilerinde tüketimi etkileyen gelir kavramının tasıdıgı anlam farklı olmaktadır. Gelir kavramının tasıdıgı anlama göre, birey üzerinde siyasi otoritenin toplam talebi yönlendirici politikalarının etkinligi hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olabilecektir. Tüketim teorilerinin ampirik olarak geçerliliginin kanıtlanması, ileri sürdükleri argümanların iktisat politikaları açısından önemini artırmaktadır. Ampirik çalısmaların sonuçları ise genel olarak yasam boyu tüketim hipotezi ile sürekli gelir hipotezinin geçerli olmadıgını ve tüketimin cari gelire asırı hassasiyet gösterdigini kanıtlamaktadır. Bu baglamda tezin amacı, teorinin gösterdigi kavramsal çerçevenin ısıgında gelir tüketim iliskisi üzerine ampirik bir çalısma yapıp, Türkiye'de bireyin tüketiminin cari gelire asırı hassasiyet gösterdiginin ve bunun arkasındaki sebebin likidite kısıtlılıgı oldugunun belirlenmesidir. Bu tezin kanıtlanabilmesi için ileri sürülen hipotezler sunlardır: (1) ?Bireyin tüketimi cari gelire asırı hassastır.? (2) ?Bireyin tüketiminin cari gelire asırı hassas olmasının sebebi likidite kısıtlılıgıdır. Bu hipotezleri kanıtlayabilmek için 1988:1-2005:3 dönemi için olusturulan tüketim modeli, verilerle ilgili ölçüm probleminin sorun yaratmaması için, araç degisken yöntemiyle tahmin edilmistir. Kullanılan araç degisken yöntemi iki asamalı en küçük karelerdir. Tahmin edilen modelin sonuçlarına göre, Türkiye'de toplam gelirin %36'sını cari gelirine göre tüketim yapan bireyler kullanmaktadır. Gelecek gelirin %27'si ise likidite kısıtlılıgı altındaki bireylere gitmektedir. Türkiye'de birey hem cari gelirine hem de gelecek gelirine karsı asırı hassastır. Dolayısıyla siyasi otoritenin talep yönlendirici politikalarla bireyin gelirini etkileyerek, tüketim harcamalarını ve ekonomiyi etkilemesinin mümkün oldugu anlasılmaktadır.
Özet (Çeviri)
An individual tries to make the optimal consumption decision under budget constraints in order to maximize the life-time utility. Examining the factors that affect the individual?s consumption decisions is important for increasing the economical wealth and its effiency. But, the income which affects the consumption has a different meaning in consumption theories. It will be possible to have information about the efficiency of the driving policies of the political authority with respect to the meaning which income concept has. Empirically proving the validity of consumption theories increases the importance of the proposed argument with respect to economical policies. The results of the ampirical researches generally prove that life-time consumption hypothesis and permanent income hypothesis are not valid and consumption has excess sensitivity to current income. In this context, the purpose of this thesis is to show that individual?s consumption has excess sensitivity to current income and the reason behind this is liquidity constraint by making an empirical study for consumption-income relation under the conceptual sense of the theory. The hypothesises that are proposed in order to prove this thesis are as follows: (1) Individual?s consumption has excess sensitivity to current income. (2) The reason why the individual?s consumption has excess sensitivity to current income is liquidity constraint. In order to prove these hypothesises, the consumption model which is formed for 1988:1-2005:3 time period is estimated by instrumental variable method so that the measurement related to data will not cause any problem. The instrumental variable method which is used is two-stage least squares method. According to the results of the estimated method, 36 percent of the income in Turkey is used by the individuals who consume with respect to their current incomes. 27 percent of the future income goes the individuals who are under liquidity constraints. Individual has excess sensitivity to both current income and future income in Turkey. So, we understand it is possible that political authority can affect consumption spendings and economy by affecting the individual?s income via driving demand policies.