Popüler kültürün belgesel sinemaya yansıması örnek çalışma Fahrenheit 9/11
Reflection of popular culture on documentary film example study Fahrenheit 9/11
- Tez No: 226137
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜRRİYET KONYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İçinde yasadıgımız dünyada toplumsal, kültürel, ekonomik, siyasal alanlarda ve bunlara baglı diger disiplinlerde meydana gelen degisimler pek çok yeniligi de beraberinde getirmektedir. Degisen dünyayı anlamak isteyen, kültürün artan önemini fark edip onu merkeze alarak çalısmalarına baslayanlarca olusturulan kültürel çalısmalar yaklasımı çalısmada yol göstericidir. Çalısmada popüler kültüre kültürel çalısmalar açısından bakılmakta ve popüler kültürün belgesel sinemaya etkisi bu bakıs açısının belirledigi unsurlar göz önünde bulundurularak incelenmektedir. Tanımlanmasında çesitlilik gösterse de içinde yasadıgımız dünya önemli teknolojik gelismelerin etkisinde kalmakta, bu durum kavramlarda ve insanların beklentilerinde degisimlere neden olmaktadır. Belgesel sinema da bu gelismelerden etkilenerek degisime ugramaktadır. Çalısma da bu degisimleri görerek belgesel sinemada yasanan popülerlesme egilimine dikkat çekmektedir. Kültür, popüler kültür ve özellikleri farklı kuramcıların görüsleriyle açıklandıktan sonra belgesel sinema kısmına geçilmistir. Kavram tanımlarından sonra türlerle ilgili bölüm sunulmustur. Önemli bazı arastırmacılarca belirtilen tür ayrımına deginilmis ve çalısmaya konu olan filmin de içinde yer aldıgı düsünümsel (reflexive) belgesel türü ile ilgili açıklamalara yer verilmistir. Bu bölümden sonra teknolojik gelismeler ve televizyonun belgeselde yarattıgı degisimlere bakılmıs ve bunların belgeselin popülerlesmesine nasıl etkide bulundugu irdelenmistir. Örnek bir çalısma olan Fahrenheit 9/11'de filmi popüler kılan unsurlar farklı bölümlendirmelerle ortaya konulmaya çalısılmıstır. Filmin yönetmeni ve konusu hakkında bilgi verildikten sonra belgeselin özelliklerine geçilmistir. Kullanılan popüler unsurlar, müzik, kamera hareketleri, çekimler, önem tasıyan kareler ayrıca belirtilmistir. Bu ögelerde filmde yer alan direnç noktaları, muhaliflik özelligi tasıyan bölümler, eglence, mizah ve ironiye basvurulan yerler ile hegemonyanın kontrol altına alındıgı bölümler belirlenmeye çalısılmıstır. Tüm bu özellikleriyle belgesel sinemanın bu çalısma ile sınırlı olarak geçirdigi degisimler de ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the world social, cultural, economical, political and the other disciplines?s changes bring lots of newness with them. In this study cultural studies will our guide that try to understand world by giving importance to culture. Popular culture is looked by the view of cultural studies and the effects of popular culture to documentary are looked by this aspect. People use different definitions to understand the changing of the world and this new world influence lots of things in people expectation. Documentary?s characteristics are changed by these. After giving information about culture and popular culture according to different researchers, we will give importance to documentary. Documentary?s genres are given after its definitions. While giving genres we look carefully to reflexive genre, because the documentary which is analyzed in this study is a example of it. Tecnological developments and television, effect documentary therefore we give attention on this subject while telling popularity of documentary. Elements of the popular culture in Fahrenheit 9/11 are tried to reveal in different sections. After giving information about director, the characteristic?s of documentary is given in the study. The elements of popular culture, music, camera movements and the other important sections in the documentary are tried to understand carefully. In these special sections we try to find contrary, entertainment, humour, irony and hegemony. At the end it can be said that documentary has important changes in its structure and this study is limited by Fahrenheit 9/11.