Gelir durumu - siyasal eğilim ilişkisi : mersin örneği
- Tez No: 226140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Demokrasilerde halkın eğilimlerinin tespiti, sadece yönetime katılımda gerekli çoğulculuğu yakalamaya yardım edecek bir etken değil, aynı zamanda demokrasinin kurumsallaşması ve iyi işlemesi bakımından da önemlidir. Özellikle, demokrasilerin vazgeçilmez kurumları ve halkın tercihlerinin iktidara taşınmasının en yaygın yolu olan siyasi partilerin, öncelikle ?siyasi eğilimler ve davranışlar? konusunu tespit etmeleri ve ülke gerçeklerine en uygun politikaları üretmeleri önemli ve gereklidir.Demokrasilerde bireye ulaşmak, her bireyle aksamayan bir iletişim kurmak zorunludur. Bireye ulaşmanın yolu da bireyin tercih ve taleplerini bilmekten geçmektedir. Toplumdaki siyasi eğilim ve davranışların bölgeye göre, gelişmişlik düzeyine göre, öğrenim seviyesine göre değişebildiği, hatta aynı siyasi partiyi destekleyen seçmenler arasında dahi olaylara farklı yorumlar getirilebildiği, herkesin üzerinde birleştiği bir gerçektir.Seçmenin aldığı siyasal kararlar, oldukça karmaşık etkiler altında ortaya çıkan, çok sık değişebilme özelliğine sahip ve bireyin davranışlarına yön veren tercihlerdir. Bu kararlar, genellikle bireyin genel kişiliğinin çevresiyle etkileşimi sonucu ortaya çıkarken zaman içinde belli bir tutarlılık göstererek bir siyasal eğilim biçiminde belirir. Siyasal eğilimler, siyasal katılma eylemi şeklinde ortaya çıkmakta ve bu eylemler, siyasal liderlerin kararlarını etkilemeyi amaçlamaktadırlar.Bu araştırmanın amacı, seçmen davranışlarını inceleyerek Mersin ili seçmenlerinin oy verecekleri siyasi partiyi belirlemede gelir durumuna göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırmada, sonuçlara bağlı olarak gelir durumu ile siyasal eğilim arasında bir ilişki kurulmakta gelir durumu açısından farklılık gösteren seçmenlerin hangi parti veya partilere oy verdikleri belirtilmektedir.Araştırmada yalnızca gelir durumu değişken olarak alınmamış yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek değişkenleri de kapsam içine dahil edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Demokrasi, Seçim, Seçmen tercihi, Gelir düzeyi, Siyasal partiler
Özet (Çeviri)
In democracies, demarcation of public tendency is not only a useful factor to attain required pluralism for participation to the administration but also an important aspect of an institutionalized and full ? fledged democracy. Especially, political parties ? vital institutions of democracies and the most frequent way of carrying public choices to government ? should define political tendencies and attitudes of public and produce the most convenient policies to country reality.It is necessary in democracies to reach every individual and to form an uninterrupted communication with each of them. The only way to reach the individual is directly related to be familiar with the choice and demands of the individual. It is an agreeable fact that the political tendencies and attitudes of the society are dependent on region, development and education levels. Even between the supporters of the same political party, different comments on same subjects might occur.The political decisions of the voters, which are rather unstable, manipulate individual?s acts and are revealed by very complicated effects. These decisions usually emerge as the reciprocal interactions of the individual?s personality and his environment and acquiring a certain coherency end up as political tendency. Political tendencies reveal as political participation and these actions aim at manipulating the decisions of political leaders.The aim of this research is to demonstrate the effect of the income level of Mersin city?s voters in determining their choice of political party by examining their voting behaviour. According to the results, a certain correlation between income level and political tendency is established and the atypical voters? (due to their income level) political choices are also revealed.In the research, the income level is not only variable and also age, sex, education level and job properties are taken as variables.Key words : Democracy, Election, Voter?s Decision, Income Level, Political Parties.