Sosyal bilgiler dersi 2005 öğretim programının değerlendirme boyutuna dair 4. ve 5. sınıf öğretmen görüşleri.
Opinions of 4th and 5th grade teachers about assessment dimension of social sciences curriculum.
  1. Tez No: 226173
  2. Yazar: FERDA DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL FER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersi 2005 öğretim programının değerlendirme boyutunda yer alan geleneksel ve alternatif değerlendirmeye ilişkin, 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin yeterliklerinin kıdem ve eğitim durumuna göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir.Araştırma modeli olarak, betimsel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli seçilmiştir. Araştırma, 2005-2006 öğretim yılında İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan 10 resmi ilköğretim okulunda görev yapan 93 Sosyal Bilgiler öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Doç. Dr. Seval Fer, Fransızca Öğretmeni Ferda Dikmen ve Matematik Öğretmeni Alper Bulut tarafından geliştirilen ve 61 maddeden oluşan ?2005 Öğretim Programının Değerlendirme Boyutuna Yönelik Öğretmen Görüşleri Anketi? (ÖPYDÖGA) kullanılarak elde edilmiştir.Araştırmanın alt problemlerine yanıt bulmak amacıyla anketlerden elde edilen öğretmen görüşleri ortalama ve frekans hesaplarıyla tablolaştırılmış ve daha sonra MANOVA tekniği ile analiz edilmiştir.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin sahip oldukları ölçme ve değerlendirme yeterlikleri eğitim durumuna göre, geleneksel ve alternatif değerlendirme alanında herhangi bir farklılık göstermemiştir. Aynı şekilde yine öğretmenlerin sahip oldukları ölçme ve değerlendirme yeterlikleri kıdem düzeyine göre, geleneksel ve alternatif değerlendirme alanında herhangi bir farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out whether any relation there is between 4th and 5th grade social sciences teachers? qualifications related to traditional assessment and alternative asssessment in 2005 social sciences curriculum and also to find out how the education level and teaching experience effect teachers? qualifications.The model for the research is descriptive. The research was carried out with 93 social sciences teachers from 10 primary schools in European side of İstanbul. The questionnaire ?Teachers? Opinion About Evaluation Dimension of 2005 Social Sciences Curriculum?, included 61 items, which were created by Doc Dr. Seval Fer, France Teacher Ferda DIKMEN and Mathematics Teacher Alper BULUT, was used to collect the data.In order to find the answers for the questions of the research, mean and frequency of the opinions of the teachers gathered with the questionnaires are transferred into tables and analyzed using the technique of variance analysis MANOVA.According to findings of the study, there are no significant differences between teaching experience regarding teachers? qualifications on traditional assessment and alternative assessment; likewise there are no significant differences between education level regarding teachers? qualifications on traditional assessment and alternative assessment.