İş süreçlerinin yeniden tasarlanması(SYT) ve bir uygulama
Reengineering and a case study
- Tez No: 226172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dilimizde ?süreç yenileme?, ?süreçlerin yeniden tasarlanması? veya değişim mühendisliği olarak karşılık bulan BPR kavramı, toplam kalite yönetiminden sonra ,son yıllarda en çok sözü edilen kavram olmuştur.Süreçlerin Yeniden Tasarımı (SYT) kavram olarak, işletmelerin rekabet koşullarına uyabilmeleri ve müşterilerine daha iyi, kaliteli, çabuk ve ucuz hizmet sunabilmeleri için, işletmedeki tüm iş yapma süreçlerinin köklü bir şekilde gözden geçirilmesi ve yeniden yapılandırılmalarını ifade etmektedir.SYT yaklaşımı, varolan herşeyi gözardı ederek ?ne ve nasıl olması? gerektiği sorularına cevap aramaktadır.SYT ilk kez 1990 yılında Micheal Hammer tarafından ortaya atılmıştır. 1993'te Micheal Hammer ve James Champy'nin birlikte yazdığı ?Reengineering The Corporation? başlıklı kitap ile popülarite kazanmış olan kavram günümüzde şirketlerin rekabet ortamında öne çıkmak için uyguladığı, değişim gereksinimlerinin sonuçlarından biri olan ve çok tartışılan yeni yaklaşımlardan biridir.Bu çalışmanın amacı, Toplam Kalite Yönetimi kavramının ardından en çok ilgi uyandıran SYT yaklaşımını genel hatları ile incelemek, yaklaşımın ilişkili olduğu diğer kavramlar ile karşılaştırmak, faklılıkları ve gerekliliğini ortaya koymaktır.Uygulama bölümünde yöntem olarak anket tekniği seçilmiş ve kurumsal bir firmada orta ve üst düzey yöneticilerin, kurumda yürütülen yeniden yapılanma çalışmalarına bakış açısı bu sorular ile ölçülmeye çalışılmıştır. Anket soruları ve hipotezleri aynı zamanda Tom Peters ve Robert Waterman'ın ?In Search Of Excellence? kitabında yer almış olan 7 S Konusu ile ilişkilidir. 7 S kısaca, düşünce sistemlerini, yönetsel yapısında değişikliklere giden ve firmayı analiz edip gözden geçirmeyi sağlamakta başvurulan bir yoldur.
Özet (Çeviri)
In our language reengineering or the consept BPR that stands for the variation of engineering has been the most discussed consept ,before the total (overall) quality management, in the past few years. The reengineering as a consept is; to adapt to the administrating rivalry conditions and their customer (purchasers) to present a better quality, fast and cheep service, and in management to check over the whole work (duty) doing processes in basic, and its being restructured is expressed (stated).The BPR statement, by undervaluing everything that has been present, looks for the answers for the questions ''what and how to be''.The BPR was first suggested by Micheal Hammer in the year 1990. The consept which has gained popularity with the book called '' Reengineering the corporation'' which was written together by M. Hammer and J. Champy, is one of the new and most discussed statements, that has been carried out in order to come out in the corporations competition fields, which has been in the need of change.This studies main cause is to examine (observe) the common route of the most cause celebred BPR statement, after the total quality management, to compare the statements whith the other consepts that has connections in 0between, to put in front the differences and the need.In the application (technic) part as a method statistical study (survey) is used as a technique and in institutional firm, intermediate and executive administrators view of point to the restructure studies that's been running on, has been tried to be measured by these questions.These survey questions and hypothesis were also in the book of Tom Peters and Robert Waterman's ''in the search of Excellence'' it is connected to the subject 7s. Shortly 7S is a way to differ the thinking method in the administrative habit thats going in to a change and to analysis the firm and ensure to check over.